Denník N

Niektoré z hodnôt bielej anglosaskej protestantskej elity stoja za zachovanie

George H. W. Bush s manželkou Barbarou po víťazstve v prezidentských voľbách v roku 1988. Foto – TASR/AP
George H. W. Bush s manželkou Barbarou po víťazstve v prezidentských voľbách v roku 1988. Foto – TASR/AP

Príslušníci starej elity sa mohli povzniesť nad vlastný záujem, pretože ten bol daný. Nová elita sa do veľkej miery stará len o seba.

Autor je americký novinár a politológ
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Bývalý prezident George H. W. Bush zomrel v čase, keď v krajine vládne dosť veľká nostalgia za starým americkým establišmentom, ktorého prominentným členom Bush nepochybne bol. Jeho smrť vyvolala aj búrlivú komentátorskú debatu o význame establišmentu, príslušnosť ku ktorému do veľkej miery určovali príbuzenské vzťahy a konexie. Keď chcel niekto kedysi, povedzme do začiatku 60. rokov, získať v Amerike akúkoľvek mocenskú pozíciu, musel byť WASP – bielym anglosaským protestantom. Ale sme si istí, že na systéme, ktorý diskriminoval všetkých ostatných, sa nenájde nič dobré?

Privilegovaní a vedomí si postavenia

V skutočnosti nejaké pozitíva existujú. Napriek všetkým chybám tohto systému – často v ňom vládli hrozné predsudky, niekde bol segregacionistický a takmer všade exkluzívny – mala táto niekdajšia aristokracia zmysel pre skromnosť, pokoru a službu verejnosti, teda vlastnosti, ktoré, zdá sa, dnešnej elite do veľkej miery chýbajú. Všetky Bushove najväčšie momenty – jeho zvládnutie pádu komunizmu, jeho rozhodnutie neokupovať po prvej vojne v Perzskom zálive Irak, jeho rozhodnutie zvýšiť dane, ktorému dal prednosť pred nedotknuteľnosťou deficitu – boli poznačené zdržanlivosťou a schopnosťou urobiť správnu vec aj napriek enormnému tlaku verejnej mienky.

Lenže – a tu je ten problém – je veľmi pravdepodobné, že tieto vlastnosti vyplývali z povahy starej elity. Táto aristokracia si bola istá svojou mocou a postavením, a tak si mohla dovoliť myslieť na osud krajiny v širšom zmysle a z dlhodobejšieho hľadiska. Mohla sa povzniesť nad vlastný záujem – pretože jej vlastný záujem bol daný. Uvedomovala si, že jej pozícia je do veľkej miery dielom náhody, a tak jej príslušníci dodržiavali isté normy správania: skromnosť, zdržanlivosť, rytierskosť, spoločenskú zodpovednosť.

Ak ste si v tomto momente pomysleli, že tu fantazírujem o svete, ktorý nikdy neexistoval,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Komentáre

Teraz najčítanejšie