Denník N

V Bruseli si nik nemyslí, že ide o kampaň proti Babišovi, vraví český podpredseda europarlamentu

Pavel Telička. Foto - archív P. T.
Pavel Telička. Foto – archív P. T.

Pavel Telička je nezávislým europoslancom a členom liberálnej skupiny (ALDE), ktorá ho nominovala do vedenia EP. Napriek tomu, že je k Babišovi kritický, tvrdí, že plánované rokovanie o premiérovej kauze na pôde europarlamentu je trochu nefér.

V Česku by ste len ťažko hľadali človeka, ktorý sa lepšie orientuje v európskych vodách. V Bruseli už Pavel Telička (53) pôsobil ako hlavný vyjednávač českého vstupu do Európskej únie, ako prvý český eurokomisár, neskôr bol lobistom a teraz zastáva pozíciu podpredsedu Európskeho parlamentu (EP).

Doma sa mu politicky darí menej. Europoslancom sa stal v roku 2013 v drese ANO, po niekoľkých rokoch sa však s Andrejom Babišom rozišiel, predovšetkým pre jeho zrastanie s prezidentom Milošom Zemanom a pre rozdielny pohľad na európsku politiku, v ktorej Babiš postupne pritvrdzoval.

V rozhovore pre Denník N okrem iného rozoberá pozíciu Andreja Babiša v Európe po kauze Čapí hnízdo, pobyte jeho syna na Ruskom okupovanom Kryme a zverejnení právneho rozboru Európskej komisie o Babišovom konflikte záujmov.

Čo vám vravia európski lídri v osobných rozhovoroch napríklad o pobyte syna Andreja Babiša na Kryme?

Viacerí politici túto tému otvorili a neskrývali údiv, že syn premiéra bol, či už dobrovoľne, alebo nie, na anektovanom Kryme. Obzvlášť kritickí boli kolegovia z Pobaltia. Pre vedenie liberálov, kam ANO patrí, je to zase veľmi nepríjemné a evidentne si s tým nevedia dať rady. Obávam sa, že čím menej sa o tom rozpráva, tým viac to môže znamenať, že nad Andrejom Babišom a českou vládou lámu palicu.

Na jednej strane sa objavujú kauzy, ktoré zjavne Česku nepomáhajú a neprispievajú ani k Babišovej dôveryhodnosti, no zároveň tu je niekoľko fotiek z posledného času, na ktorých si premiér priateľsky podáva ruky s lídrami európskych krajín a chváli sa ich blízkymi vzťahmi.

Stále sú tu politici, ktorí premiéra Babiša berú a uznávajú niektorého jeho kvality, a to aj pri porovnaní s jeho predchodcami. No na druhej strane asi tušíte, že je to otázka PR: fotky sa robia, heslá sa šíria, krátke stretnutie sa PR spôsobom našľahá, ale to samo osebe ešte neznamená, že máte silné a rešpektované postavenie a že vás berú ako politika ťažkej váhy s vyprofilovanými a komplexnými názormi.

Keby sme sa pozreli na reálne výsledky Babišovej diplomacie, aký by bol podľa vás úspešný?

To je otázne. Skôr by bolo zaujímavé povedať si, aké priority Andrej Babiš má, čo chce u svojich partnerov dosiahnuť, čo im ponúka a ako sa mu to darí. Aké má dlhodobé ciele alebo vízie. Kto to vie? Keď však viete robiť PR a vyzerá to dobre, stredne informovaný občan na to skočí. A to Andrej Babiš dobre vie.

O údajnom konflikte Babišových záujmov bude teraz rokovať plénum Európskeho parlamentu. Čo môžeme očakávať?

Z môjho pohľadu je to trochu predčasné. Myslím, že by bolo účelnejšie a možno i férovejšie počkať na premiérovu odpoveď na list komisára pre rozpočet Günthera Oettingera. Avšak dalo sa to očakávať a Andrej Babiš si to svojimi komentármi a aroganciou spôsobil sám.

Čo by mal teraz podľa vás Andrej Babiš robiť, aby neohrozoval pozíciu Česka?

Po prvé prestať s komentármi, ktoré mu možno zhltnú jeho skalní priaznivci, ale jemu i Česku veľmi škodia. Ďalej čo najrýchlejšie zaslať odpoveď, v ktorej vysvetlí svoj pohľad na vec, ale zároveň dá jasne najavo pripravenosť riešiť situáciu v súlade s európskou legislatívou. Predovšetkým by sa však mal vrátiť k počiatočnému étosu hnutia ANO a svoj konflikt záujmov raz a navždy vyriešiť. Iné možnosti vlastne ani nemá, pokiaľ nechce, aby sa situácia negatívne odrazila na Českej republike a jeho v európskej politike postavila do autu.

Aké to môže mať následky?

Európska komisia má ako takzvaná strážkyňa zmlúv a legislatívy vhodné nástroje a Česko aj Babiša to môže ekonomicky zabolieť. Keď dostane odpoveď na Oettingerov list, vyhodnotí ju a podľa obsahu môže spustiť niektoré konkrétne kroky.

Bola z vášho dnešného pohľadu chyba spojiť sa s Andrejom Babišom? Ako si dnes tento vývoj vysvetľujete?

Vravíte z dnešného pohľadu… To možno áno, ale aj to je diskutabilné. Myslím si, že som predsa len prispel k mnohým korekciám a istému fundamentu. Ťažko povedať, kde by ANO dnes v Európe bolo, keby som spolu s kolegom Petrom Ježkom nekandidoval a ANO čiastočne neusmerňoval. A možno nielen v Európe. Ale relevantnejší je vtedajší pohľad, ja osobne mám čisté svedomie. Počiatočné hodnoty, zámer, étos, volebný program a ďalšie, to bolo kedysi úplne inde, ako je dnes.

Andrej Babiš je od začiatku dominantným mužom hnutia, väčšina českých komentátorov vraví, že ANO rovná sa Babiš.

Vo vnútri strany to tak nebolo. Dnes už mnohí zabudli, aká bola vtedy situácia na českej politickej scéne, ako prekvital klientelizmus, aké rozmery mala korupcia, akými kauzami sme žili. Preto také ANO vzniklo. Na druhej strane treba uznať, že z tohto pohľadu ANO i napriek dobrému začiatku nie je úspešným projektom, pretože z nastúpenej cesty zišlo, a aj s ohľadom na počiatočné zámery možno povedať, že situácia je dnes možno ešte horšia ako v čase jeho vzniku.

Nedal sa podobný vývoj predvídať? Mnohé informácie boli známe už vtedy, aj konflikt záujmov Andreja Babiša bol zjavný.

Nespájal som sa s pánom Babišom, spojil som sa s hnutím. Aj preto sme spolu mali nespočetné množstvo názorových konfliktov. Toľko ich v hnutí nikto ani zďaleka nemal. Mohol by som ľutovať vtedajšie rozhodnutie, keby som sa na to pozeral cez moje osobné záujmy. Ale ja som šiel do politiky z úplne iných dôvodov, čo dnes nie je samozrejmé ani bežné.

Ako na premiérove kauzy reaguje frakcia ALDE, za ktorú ste podpredsedom Európskeho parlamentu? Súhlasíte v ALDE s tým, že je to „kampaň“ proti Babišovi?

To, že je to kampaň proti premiérovi, si nemyslí nikto, možno ani jeho dve europoslankyne, ktoré sa aj naďalej s hnutím ANO a jeho politikou stotožňujú. Viete, ALDE je strana a frakcia, ktorá stavia na hodnotách. V tomto prípade však, možno aj s ohľadom na nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu, z týchto hodnôt akosi poľavuje. Chápem, že je to citlivé a že ALDE má svoje ambície. Hodnoty však neradno vypredávať, to sa môže vypomstiť.

Ako o tom ALDE komunikuje s Andrejom Babišom?

Viem, že šéf frakcie Guy Verhofstadt mnohé z toho Andrejovi Babišovi osobne povie, ale stále kľučkuje. Je to však veľmi zásadový politik a vôbec nevylučujem, že svoj prístup zreviduje. Nespokojnosť vo frakcii narastá. Z logických dôvodov spojených s niekdajšou spoluprácou s ANO do toho však nezasahujem a ani zasahovať nehodlám. Napriek tomu sledujem, aký signál frakcia nielen českým liberálom vysiela.

ALDE a obzvlášť jej šéf sa však zároveň silno profilujú kritikou Viktora Orbána. Ako hodnotíte priateľské stretnutie Babiša s Orbánom v Prahe v čase, keď sa schyľovalo k zverejneniu správy o Babišovom konflikte záujmov?

Za seba vravím, že to ako český liberál sledujem a uvidím. Ide však skôr o to, čo môže časom povedať ALDE. Na mieste je diskusia o kompatibilite politiky a názorov Andreja Babiša s tými, ktoré má ALDE. To je však na ich vzájomnej diskusii.

Očakávate, že sa bude Babiš naďalej politicky zbližovať s premiérom Orbánom? Aký vplyv by to malo na Česko a dynamiku vo vnútri V4?

Možné to je, bude zaujímavé sledovať, či a ako sa pod tlakom zmení Babišova rétorika voči Európskej komisii a EÚ ako takej. Situácia ho môže viac posunúť k Orbánovi, i keď osobne si nie som istý, že tí dvaja majú k sebe politicky tak blízko.

Bolo by zlé, ak by sa zblížili, mohli by spolupracovať v rámci V4.

Človeku sa chce povedať, že zblíženie Babiša s Orbánom by bolo pre Česko zhubné, ale možno by to bolo pre Čechov už príliš a nastal by nejaký zdravý vývoj. Faktom je, že „blízkym priateľom“ Andreja Babiša je človek, ktorý spochybňuje Benešove dekréty, na ktoré sú mnohí Česi citliví, ale zatiaľ si túto väzbu neuvedomujú. O vplyve na dynamiku vo vnútri V4 by som nerád hovoril, pretože osobne v nej žiadnu veľkú dynamiku nevidím. V tejto chvíli by som hľadal dynamiku skôr v iných skupinkách v EÚ a bilaterálne so Slovenskom.

V súvislosti s návštevou prezidenta Macrona v Česku a na Slovensku sa vravelo o tom, že v rámci EÚ existujú snahy rozdeliť V4 na „hardlinerov“ Poľsko a Maďarsko a udržať Prahu a Bratislavu bližšie k liberálnemu Západu. Bolo by to tak dobre? Je takýto scenár pri pohľade na drsnú politickú realitu v oboch krajinách ešte vôbec možný?

Asi to nebude krištáľovo čisté delenie, ale ja tam rozdiely vidím a myslím, že zďaleka nie som jediný. Aj napriek mnohým nezhodám s Andrejom Babišom je podľa môjho názoru medzi ním a Orbánom, ale aj medzi situáciou v Česku a Maďarsku stále podstatný rozdiel. Ale radšej by som nás porovnával s Holandskom alebo Dánskom.

Má ALDE záujem o to, aby ANO pokračovalo v tejto frakcii aj v ďalšom volebnom období? Je to vlastne programovo legitímne a kompatibilné, keď si vezmeme vývoj Andreja Babiša a jeho európskej politiky?

Nemôžem hovoriť za ALDE, od zvolenia za podpredsedu europarlamentu už nie som tretí v hierarchii frakcie ALDE.

Stále ste však členom.

Myslím si, že záujem má, ale mnohých z toho bolí hlava. ALDE je programovo veľmi rozkročené a ANO vždy bolo na jednom z okrajov pomyselného spektra. V tejto chvíli sa už nakláňa za tento okraj. To si však musí vyhodnotiť ALDE a ANO. Sám by som si prial zmenu kurzu ANO späť k roku 2013, aj keby to malo byť už bezo mňa.

Plánujete budúci rok kandidovať do Európskeho parlamentu?

V tejto chvíli nič neplánujem, ale premýšľam o tom. Ak som to aj začiatkom leta vylučoval, dnes to vylúčené nie je. Objavili sa dva podnety, aby som si to premyslel – situácia v Česku a na domácej politickej scéne, ktorá rezonuje aj v Európe, a aj Macronovo hnutie, ktoré je v politickom strede akýmsi impulzom.

Že by ste kandidovali v rámci nejakého medzinárodného hnutia, ktoré by zaštítil Macron? Aj o tom sa písalo v českých médiách.

Pokiaľ by som kandidoval, tak nie v rámci niečoho cudzieho, ale za český politický subjekt. A ten by po vzniku a predovšetkým v prípade úspechu vo voľbách mohol rokovať o ukotvení v rámci európskej politickej formácie. To sú však dve odlišné veci, ktoré niektorí novinári evidentne nepochopili. V tejto chvíli však neviem, ako sa rozhodnem. Aj keď si odmyslím rodinné dôvody, samotná kandidatúra s novým politickým subjektom má množstvo prekážok a ich prekonanie by nebolo jednoduché.

Ako podľa vás bude prebiehať kampaň do europarlamentu v roku 2019? Bude iná ako v minulých rokoch? Ako sa do nej premietnu posilňujúce protiúnijné tendencie, brexit a napríklad i Bannonov projekt?

Začnem od konca. Bannon vyhorí. Jeho zámer by som ani nenazýval projektom. V niektorých krajinách sa môžu protiúnijné prúdy premietnuť viac, ale osobne si myslím, že sa kampaň od tej predchádzajúcej príliš líšiť nebude. Kampaň bude odlišná niektorými novými témami, ako je napríklad migrácia, ktorú budú prinášať tí, čo nevidia za dva roky a nemajú čo ponúknuť. Zatiaľ medzi nich patrí aj ANO. Je to krátkozraká a pre ľudí zhubná politika.

Ako bude podľa vás táto kampaň prebiehať v Česku, kde sa premiér Babiš vymedzuje proti EÚ a je v situácii, v akej je, nacionalista Tomio Okamura, presadzujúci czexit, oplýva sebavedomím a verejnú diskusiu ovplyvňuje prezident Zeman so svojimi politickými záujmami? Čo bude zlomový moment?

Tie odlišnosti oproti minulej kampani ste pomenovali. Uvidíme. Počkajme si, kto a ako tomu bude čeliť.

Andrej Babiš

Rozhovory

Teraz najčítanejšie