Denník N

S nemalým pocitom trápnosti – na Slovensku sa dejú veci, ktoré Rakúšanom nevysvetlíme

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dodržiavanie pravidiel je znakom prosperity. Podvod je znakom úpadku.

Autor je vedec

V rámci svojho výskumu úzko spolupracujem s kolegami na Lekárskej univerzite vo Viedni. Dokonca sme spolu plánovali spoločný projekt zacielený na vývin skorých diagnostických stratégií pri onkologických ochoreniach. Z toho však zišlo.

V prvom rade pre nezmyselnú byrokratickú záťaž, na ktorú v susednom Rakúsku predsa len nie sú privyknutí a ani si na ňu zvyknúť nemienia.

– Ak mi pošle váš premiér svoj, pošlem ja ten svoj, – povedal mi tamojší univerzitný profesor, vážený človek, rešpektovaný na celom svete vďaka svojmu významnému príspevku k nášmu chápaniu imunitných odpovedí, hlava celého Centra pre imunológiu, keď som mu s nemalým pocitom trápnosti vysvetľoval, že na našu žiadosť potrebujeme výpis z jeho registra trestov.

V druhom rade z nášho okliešteného projektu, už bez rakúskych partnerov, zišlo pre to, že z eurofondov určených na podporu vedy, výskumu a inovácií napokon aj tak nebolo nič. Lebo všetky takmer skončili vo firmách, ktoré nemali s vedou, výskumom a inováciami nič spoločné, ak teda išlo o pravý, pôvodný neskorumpovaný význam tých slov – veda, výskum, inovácie. Niektorí si pod tými pojmami môžu predstaviť… čertviečo. Asi to, o čo im vlastne ide. Na prvý raz im to nevyšlo. Aut. Teraz však majú druhé podanie, ako je to dobrým zvykom v športe džentlmenov. S klamármi sa medzi džentlmenmi akosi neráta.

Moji rakúski priatelia odvtedy situáciu na Slovensku pozorne sledujú.

– Tak čo? Sedí už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie