Denník N

Som Rómka, musím dosiahnuť dvakrát viac ako ostatní

Ingrid Kosová. Foto – TASR
Ingrid Kosová. Foto – TASR

Ingrid Kosová vysvetľuje, ako fungujú školy Montessori. Hovorí tiež, že špeciálne školy sú prežitok a treba ich zrušiť a že naše školstvo treba zásadne zmeniť.

Od základnej školy mala samé jednotky, a tak logickou ďalšou voľbou boli gymnázium a vysoká škola. Otec si ju predstavoval ako lekárku, ale ona si vybrala právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Nedostala sa, hoci prijímacie pohovory urobila na približne 91 percent. Právo študovali iní, ktorí získali menej. Demotivovaná išla na Technickú univerzitu do Trnavy, a potom do Zvolena, kde ju zobrali bez prijímacích pohovorov.

Inžiniersky titul a doktorát získala v oblasti podnikového riadenia, napriek tomu je známa najmä z protifašistických aktivít, z pomoci týraným ženám a zo vzdelávania detí bez ohľadu na ich rasu či etnicitu.

 

Mali ste niekedy komplex z toho, že ste Rómka?

Samozrejme, od malička. Vyrastala som s tým.

Prečo? Ste vzdelaná, úspešná, sympatická…

To máte tak. Darmo sa budete snažiť vychovávať dcéru v tom, že je jedno, či je dievča, alebo chlapec, pretože má rovnaké šance a možnosti. Okolie a svet veľmi rýchlo dievčaťu ukážu, že jeho úlohou je byť jemná, citlivá, emotívna, submisívna, dobrá matka… a úlohou chlapcov je živiť rodinu, byť silný, nezávislý a tak ďalej.

Rozumiem tomu správne? Vám svet ukázal, že darmo ste vzdelaná a úspešná, stále ste len Rómka?

Áno, okolie vám to jednoznačne ukáže. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí vám dajú najavo, že nie ste rovnocenným partnerom. Samozrejme, ľudia sa nedajú hádzať do jedného vreca a sú aj tí, ktorí vás berú. Kým som bola zaradená a nehlásila som sa verejne k hodnotovým názorom, mala som pocit, že sú vo väčšine.Len čo som sa vyčlenila a mala som iné názory, napríklad v oblasti feminizmu, ľudských práv, Rómov, chudoby, diskriminácie, vzdelávania, zistila som, že som názorová menšina. Niekedy mi je smutno a niekedy veselo, podľa toho, akú mám náladu, keď si uvedomím, že práve ja som vnímaná ako kontroverzná, neprispôsobivá, rasistka.

Hovorili ste o komplexe, akú národnosť si uvádzate?

Rómsku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie