Denník N

Newsfilter: Po stretnutiach na policajnom prezídiu Špirka stíhali a Kaliňák si vydýchol

Prokurátor Vasiľ Špirko. Reprofoto N
Prokurátor Vasiľ Špirko. Reprofoto N

Stretnutia advokáta Paru s policajnými funkcionármi Gašparom a Hraškom vzbudzujú vážne podozrenie. Vďaka Babišovi slovenské súdy nemôžu falšovať minulosť. KDH a OĽaNO by sa mohli zhodnúť na spoločnom kandidátovi.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Keď nie zámer, tak neuveriteľná náhoda

„27. júna 2016, teda jedenásť dní po tom, čo (daňový podvodník) Varga svedčil pred (prokurátorom) Špirkom o Robovi a Janovi, a štyri dni po tom, čo sa Špirko s Vargom dohodli na nižšom treste, navštívil advokát Marek Para vo väzbe v Bratislave Vargu. Konkrétne tam bol od 7:20 do 8:00. Pätnásť minút nato už bol Para na policajnom prezídiu, kde navštívil riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška. Stretnutie podľa knihy návštev trvalo od 8:15 do 10:59 a je pri ňom poznámka výsluch.“

Neviem, nespomínam si, neodpovedám. Článok Moniky Tódovej o tom, ako stíhali prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý v marci tohto roku pred novinármi opísal, ako chcel vyšetrovať podozrenia z korupcie voči bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a bývalému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi, vyvoláva vážne otázky, v čom záujme niekdajší či končiaci vysokopostavení policajní funkcionári v tomto prípade konali.

„Neexistuje dôkaz ani svedecká výpoveď, že by sa Para s policajnými funkcionármi rozprával na stretnutiach o Špirkovi, alebo že by tam spisovali postup proti nemu, aby ochránili Kaliňáka. Obsah a dôvod stretnutí však nevedel nikto z nich generálnej prokuratúre dôveryhodne vysvetliť a toto vysvetlenie neposkytli ani Denníku N,“ píše vo svojom článku kolegyňa. To však neznamená, že všetky podozrenia zmizli.

Zvláštne je napríklad to, že niekdajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara podľa uznesenia, ktorým prokurátor odmietol Špirkovo oznámenie, ani nevypočuli a neodpovedal ani na otázku zaslanú na ministerstvo vnútra, ktorého šéfke dnes Gašpar radí.

Hraško zas v rozpore s údajmi z knihy návštev tvrdí, že sa nepamätá na žiadne takmer trojhodinové stretnutie, keďže väčšinu stretnutí vraj vybaví do 10-15 minút.

Podobne reagoval aj Para, ktorý si vraj nespomína, že by jeho návštevy na prezídiu súviseli s Hraškom, a určite podľa neho nesúviseli so Špirkom. Ale na to, čoho iného sa mohli týkať, si nespomína.

Séria nevysvetliteľných náhod. Ako to vyzerá po dva a pol roku?

Kľúčový svedok a daňový podvodník Ľuboš Varga dnes popiera výpoveď proti Kaliňákovi a Počiatkovi, ale trvá na výpovedi proti Špirkovi, ktorý naňho vraj tlačil preto, že chcel získať vysokú funkciu v štátnej správe.

Trestné oznámenie, ktoré Špirko podal v súvislosti s podozrením na sabotáž vyšetrovania, vyšetrovatelia pre mesiacom odmietli.

Ale teraz sme sa dozvedeli, že krátko pred tým, ako došlo k stíhaniu prokurátora, advokát pendloval medzi svojím klientom, ktorý zmenil výpoveď, a vysokými policajnými funkcionármi, z ktorých jeden

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie