Denník N

Trénoval som s Keňanmi, sú to iní ľudia ako my, hovorí najlepší slovenský maratónec

Tibor Sahajda. Foto N - Peter Kováč
Tibor Sahajda. Foto N – Peter Kováč

Aktualizované 6. 10. 2019: Tibor Sahajda si na Medzinárodnom maratóne mieru 2019 v Košiciach zlepšil osobný rekord už na 2:15:25 a obsadil siedme miesto.

Tibor Sahajda je v súčasnosti naším najlepším vytrvalostným bežcom. Na októbrovom maratóne v Košiciach dosiahol čas 2:15:25 hod., ktorý je v poslednom desaťročí jasne najlepším slovenským výkonom. K výraznému zlepšeniu mu pomohla aj príprava vo vysokej nadmorskej výške v Keni, kde strávil dovedna pol roka a trénoval spolu so svetovými vytrvalcami. V rozhovore hovorí o:

  • chudobe, v ktorej vyrastajú elitní svetoví bežci,
  • tvrdých tréningoch a disciplíne v Keni,
  • manažéroch, ktorí si z Afričanov urobili dostihové kone,
  • stretnutí so svetovým rekordérom v maratóne,
  • svojich tréningoch v Tatrách, výžive, stravovaní sa a regenerácii,
  • o bežcoch, ktorí pretekajú každý víkend a nezlepšujú sa,
  • ako sa zmení život športovca po narodení dieťaťa.

Čo vás najviac prekvapilo pri prvom príchode do Kene?

Chudoba. Ľudia tam žijú v pomeroch, aké si na Slovensku dokážeme predstaviť len ťažko. Vyjdete von z hotela a všade je hlina, prach a neporiadok. Pripomenulo mi to Lunik IX alebo niektoré rómske osady.

Akú má motiváciu bežec z Európy odísť do takýchto pomerov?

Veľkým pozitívom je nadmorská výška aj teplé počasie, no spôsob, akým sa tam žije a trénuje, mi pomohol nielen fyzicky, ale aj psychicky. Naučilo ma to disciplíne.

Mesto Iten, v ktorom som vlani aj tento rok strávil tri mesiace, sa nachádza 2400 metrov nad morom, čo pomáha k rozvoju vytrvalosti. Beh tam má silnú tradíciu, trénujú tam mnohí elitní bežci, vyrástli tam svetoví rekordéri, olympijskí víťazi či majstri sveta.

V čom sú kenské tréningy iné?

Až tam som videl, čo znamená skutočný tréning. Tu nám tréneri hovoria, že musíš bežať s rezervou, šetriť sily a podobne. Skrátka, my sa tu hráme. Tam je to iné. Maká sa na stodesať percent.

Ale hovorí sa, že napríklad Eliud Kipchoge, ktorý nedávno výrazne zlepšil svetový rekord v maratóne, nebehá v tréningoch naplno.

Áno, je to tak, ale to neznamená, že netrénuje tvrdo. Ak aj má stanovený tréning v určitom tempe, záver väčšinou ide s vyššou intenzitou. Platí tam, že ak ideš špeciálny tréning, napríklad tempový beh či intervalový tréning, musíš podať výkon, inak nemôžeš čakať zlepšenie.

Koľko kilometrov ste tam behali?

Denne to bolo približne tridsať kilometrov, týždenne to vychádzalo od 200 do 260 kilometrov.

Ako telo zvláda takú záťaž?

Keď som bol v Keni vlani prvýkrát, aklimatizácia bola veľmi náročná. Takmer mesiac a pol som sa trápil. Prišiel som tam s miernou nadváhou – mal som 65 kíl. Po troch mesiacoch som schudol na 55 kíl.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie