Denník N

Pacient sa na smrteľnej posteli priznal k nájomným vraždám. Mali to lekári oznámiť polícii?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

K prípadu došlo na Novom Zélande. Ako by sme ho riešili na Slovensku?

Čo by mali spraviť lekári, ak sa im umierajúci pacient na smrteľnej posteli prizná, že pred desiatkami rokov zavraždil ako nájomný vrah niekoľko ľudí?

Presne túto dilemu riešili pred istým časom v aucklandskej nemocnici na Novom Zélande. Kvarteto autorov o nej napísalo článok, ktorý vyšiel nedávno v časopise The Journal of Clinical Ethics.

70-ročný muž bol v pokročilom štádiu rakoviny a do nemocnice ho prijali s veľkými bolesťami. Lekári sa už nepokúšali o jeho liečbu a zamerali sa na tíšenie bolestí.

Uľavilo sa mu, keď sa vyspovedal

Pacient bol na oddelení paliatívnej starostlivosti, ktorá sa zameriava na zlepšenie kvality života človeka, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou a umiera.

Na smrteľnej posteli sa pacient jednému z členov personálu zveril, že v 60. rokoch bol členom gangu a zabíjal za peniaze. Podľa pacienta sa vraždy nikdy nevyšetrili.

Muž sa zveril, že sa celý dospelý život snažil tieto skutky odčiniť. Vyspovedal sa pod podmienkou, že personál nevyzradí jeho tajomstvo. No súhlasil s tým, že napíše list, ktorý dajú polícii po jeho smrti.

Pacient zomrel šesť týždňov nato v inom zariadení a nie je známe, či list napísal. Lekársky tím sa rozhodol, že políciu o jeho spovedi informovať nebude.

Personál nemocnice referuje, že keď sa pacient vyspovedal, očividne sa mu uľavilo, lebo tajomstvo, ktoré ho ťažilo, skrýval celý život. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Teraz najčítanejšie