Denník N

Kultúrnou udalosťou roka 2018 sú protesty Za slušné Slovensko

Opäť sme sa v ankete pýtali umelcov, teoretikov a ďalších ľudí z kultúrnej scény, čo ich najviac zaujalo v uplynulom roku. Dostali sme 89 odpovedí na nasledovnú otázku:

Čo považujete za Kultúrnu udalosť roka 2018?

Marek Adamov
Nová synagóga, Stanica Žilina-Záriečie
Keďže musím vybrať iba jednu vec, tak určite najväčšou kultúrnou udalosťou roka sú protesty Za slušné Slovensko. Také vzopätie moja generácia nezažila, toľko ľudí, toľko múdrych a dobrých ľudí na pódiách, taký dosah. Také dni, keď som mal silný pocit, že to tu nie je stratené a že dokážeme komunikovať naprieč bublinami, že môžeme byť lepší. Taký geografický rozptyl jednej akcie do všetkých miest na Slovensku som ešte nezažil. A neboli to len námestia, aj paralelné diskusie, akcie a kampane umelcov, koncerty za Jána a Martinu, vydaná kniha s prejavmi aj spontánny fundraising a dobrovoľníctvo. Je to podľa mňa najväčší happening vo verejnom priestore od novembra 1989. Pozitívnu silu, ktorú som cítil z protestov Za slušné Slovensko, vidím aj v ďalších kampaniach (My sme les) a nakoniec aj v komunálnych voľbách, ktorých výsledky v mnohých mestách prinesú omnoho viac kultúry a slušnosti. A to všetko sa podarilo aj vďaka výnimočnej práci nezávislých médií.

Jana Ambrózová
etnomuzikologička
Kultúrnou udalosťou roka je pre mňa nový podprogram Fondu na podporu umenia Mesto kultúry, ktorého víťazom na rok 2019 sa so svojím projektom stala Banská Štiavnica. Podprogram poskytuje mestám na Slovensku nielen finančný balík na podporu ich rozmanitých kultúrnych aktivít, ale v prvom rade z podstaty jeho nastavenia „núti“ mestá vytvárať také projektové koncepcie, na báze ktorých dochádza k nevyhnutnej tvorivej spolupráci nezávislých kultúrnych centier, individuálnych reprezentantov umeleckej komunity, mestských kultúrnych ustanovizní a organizácií, súkromného sektora a vedenia mesta, všetko s cieľom rozvinúť nový typ umeleckej a organizačnej dynamiky zohľadňujúc potenciál a špecifiká mestského mikrokozmu.

Peter W. Balko
spisovateľ
Festival BRAK 2018.

Balla
spisovateľ
V okolí Nových Zámkoch sú prvotriedne kultúrne akcie zriedkavé ako perly v rybacej konzerve. Najmä ak človek kultúru ignoruje a chodí do jedinej kaviarne, aby si nemusel zvykať na iné čašníčky a zlé pivo. No perla sa predsa našla: v komárňanskom Hostinci u čierneho psa (Fekete kutya vendéglő) 16. novembra vystúpil vyše šesťdesiatročný rakúsky pesničkár Ripoff Raskolnikov, ktorý sám seba uvádzal a komentoval vo výbornej maďarčine: roky totiž žije (aj) na maďarskom vidieku, páli si tam pálenku a robí skladby na svetovej úrovni (napríklad Get Away from that Woman, Dead end Blues, Shark-infested Waters). V najlepších momentoch hlasom i štýlom pripomína Toma Waitsa z platne Heartattack and Vine, a to boli skvelé časy. Raskolnikov nelení ani na staršie kolená, tohto roku vydal album Small World, ktorý sa oplatí počuť.

Zuzana Bartošová
historička umenia
Koncert pre Petra Lipu – 75 rokov v plnom nasadení. Profesionálne pripravený, so skvelou hudbou, akú môžu poskytnúť len dobrí džezmeni hrajúci a spievajúci s plným nasadením. S neopakovateľnou priateľskou atmosférou. Navyše, oslávenec medzi publikom, kedykoľvek ochotný vyjsť na scénu a zaspievať, alebo doplniť to, čo bolo povedané. Proste zážitok, na ktorý sa nezabúda.

Bene
rapper
Udalosťou roka je pre mňa každá udalosť tohto roka, každý klub, každý kultúrny priestor, každá galéria, každý umelec, každý vydavateľ, proste každý blázon, čo robí to, v čo verí, len preto, že v to verí a nie a nie skloniť hlavu. Je to skvelý pocit nevedieť vybrať jednu konkrétnu udalosť. Bolo vás veľa. A všetci títo blázni sú pre mňa víťazmi.

Juraj Benetin
hudobník a architekt

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie