Denník N

Preberanie moci v Poltári: nefunkčný úrad, zlaté padáky a ústavná sťažnosť na voľby

V Poltári sa ešte pred niekoľkými týždňami uvažovalo, či odchádzajúci primátor Pavel Gavalec (kandidát Smeru a SNS) vôbec uvoľní funkciu v zákonnom termíne. Primátor totiž podal po prehratých voľbách ústavnú sťažnosť. Tvrdí, že voľby boli neústavné a nezákonné. O sťažnosti rozhodne Ústavný súd.

Martina Brisudová (nezávislá), prvá žena v histórii Poltára, ktorá bude viesť mesto, sa nakoniec v pondelok 10. decembra stala oficiálne primátorkou. Hovorí, že sama pripravila scenár ustanovujúceho rokovania a poslala to na magistrát – musela to spraviť, pretože na odovzdávanie moci nebolo nič pripravené.

„Pán Gavalec mi pripravil prekvapenie. Mestský úrad som našla nefunkčný. Sedem ľudí dalo výpovede. Prednostu, sekretárku, vedúcu ekonomického oddelenia a stavebného sme už nenašli. Do konca roka odchádzajú z oddelenia školstva, personalistka aj referentka daní. Neviem, akým spôsobom a či vôbec bola odovzdaná agenda,“ opisuje primátorka situáciu na magistráte.

Zlaté padáky a nepoužiteľný rozpočet

Podľa Brisudovej odišli Gavalcovi ľudia so zlatými padákmi, ktoré sa pohybujú v tisícoch eur, niektoré prekročili šesťtisíc. Bývalý primátor dostane päťmesačné odstupné, ktoré sa môže pohybovať odhadom nad hranicou desaťtisíc v hrubom.

„Som šokovaná, bojím sa, čo ešte objavíme.“

Ďalším problémom je rozpočet na rok 2018, ktorý by mali poslanci schváliť do konca roka, inak pôjde mesto do rozpočtového provizória. Podľa zákona by ho mali zverejniť najneskôr v piatok. Počas rozpočtového provizória primátorka nevie zabezpečiť vyplatenie miezd.

„Rozpočet je pripravený, ale nevieme sa dostať k detailným informáciám, ktoré má len vedúca ekonomického odboru. Rozpočet je ohrozený. Nevieme odpovedať na základné otázky, čo je v jednotlivých položkách a nevedia to ani pracovníčky odboru,“ konštatovala primátorka.

Nová primátorka Martina Brisudová. Foto N – Daniel Vražda

Bývalý primátor Gavalec poprel, že by odovzdal nefunkčný úrad. Podľa neho odišli zatiaľ traja zamestnanci a zvyšok využil možnosť odchodu do dôchodku. Brisudová však pripomenula, že hlavne do predčasného a doteraz pracovali.

„Rozpočet je pripravený a zverejnený. Žiadne provizórium nehrozí, to nie je pravda. Mohli sme ho schváliť aj v pondelok 10. decembra, ale pani primátorka nechcela,“ reagoval Gavalec.

Brisudová reaguje, že bývalé vedenie pripravilo programový rozpočet, ktorý neprerokovali Mestská rada, ani komisie mestského zastupiteľstva.

„V tej podobe ho poslanci nemohli schvaľovať,“ dodala.

Gavalec podal ústavnú sťažnosť

Martina Brisudová získala vo voľbách 881 hlasov, čo bolo pomerne tesné víťazstvo nad doterajším primátorom. Gavalca porazila o 66 hlasov, ostatných dvoch kandidátov o stovky hlasov. Nasledovalo sedem trestných oznámení, ktoré riešia okresní policajti aj NAKA, a jedna ústavná sťažnosť.

Pavol Gavalec a štvrtý v poradí Radovan Baník podali ústavnú sťažnosť. Obidvaja tvrdia, že voľby boli neústavné a nezákonné. Keď sa komunálne voľby v Poltári skončili, zápisnice podpísali všetky okrskové volebné komisie.

Problémom podľa sťažovateľov však je, že členovia okrskovej volebnej komisie viezli prenosnú urnu súkromným autom, na ktorom boli nálepky veľkosti A5 kandidátky na primátora Brisudovej. Navyše jednou z členiek komisie bola Brisudovej matka.

Viliam Žilák, ktorý bol predsedom jednej zo siedmich okrskových volebných komisií, sa deň pred voľbami pýtal primátora Gavalca, či poskytne mestské auto na prevoz prenosnej urny. Dostal zamietavú odpoveď.

„Čakal som na primátora dve hodiny. Keď prišiel, kričal na mňa, že žiadne auto nedostaneme. Vraj máme do desiatej večer dosť času nato, aby sme chodili pešo. Že dá len na Slanú Lehotu a Zelené. Odkaz od primátora som odovzdal všetkým prítomným členom volebných komisií,“ opísal situáciu pred voľbami predseda Žilák.

Karol Švingál, ktorý bol šoférom namietaného auta, bol kandidátom na poslanca a členom Brisudovej volebného tímu, tvrdí, že išiel náhodou okolo volebnej komisie a ponúkol členkám odvoz s urnou. Doviezol ich k prvému domu Gavalcovej rodiny a po incidente s vtedajším primátorom už chodili členky komisie pešo.

 

Výjazdové rokovanie vlády v Poltári 6. júna 2012: primátor Poltára Pavel Gavalec a premiér Robert Fico. Foto – TASR

„Nikoho som nemohol ovplyvniť, pretože som ani nevystúpil z auta a nálepky určite nemohli vidieť, lebo som stál ďaleko. Rodina pána Gavalca by Brisudovú nevolila, ani keby videli štyri jej fotky aj mňa s transparentom. Prišiel primátor so zaťom aj pán Baník, fotili, hovorili mi, čo všetko porušujem, tak som odišiel a komisia chodila ďalej pešo,“ povedal Švingál.

Bronislava Garajová, súčasná poslankyňa a advokátka, sa zaoberala judikátmi Ústavného súdu, ktoré sa týkajú volieb.

„Existuje rozhodnutie, podľa ktorého urnu vozil celý deň starosta a zároveň kandidát. Ústavný súd konštatoval, že nie je žiadny problém, pretože zákon nestanovuje, akým autom sa urna má voziť. Podstatné je, či ovplyvňoval voličov. Pokiaľ ide o nálepku na aute, Ústavný súd konštatoval, že musí ísť o hrubý agresívny útok na voličov.“

Vyšetruje aj NAKA

Národná kriminálna agentúra vyšetruje Vieru Berkyovú. Hovorí, že keď počula o nejakých troch tisícoch eur, ktoré mala dať alebo dostať, smiala sa na tom. Keď ju predvolali na výsluch, zistila, že to nie je vtip.

„Mala som vraj ovplyvňovať voličov za peniaze. Taký skutok sa nestal, ani sa nikdy nestane.“

Svedok, ktorý mal ovplyvňovanie potvrdiť, vraj uviedol, že sa s Berkyovou nestretol počas, ani po voľbách.

Viera Berkyová do volieb upratovala na okresnom úrade, ktorý vedie syn bývalého primátora Gavalca. Zarábala okolo 60 – 70 eur mesačne. Úrad po voľbách už neupratuje.

V súvislosti s voľbami podali trestné oznámenia aj primátorka Brisudová a jej matka, ktorá tvrdí, že nikoho neovplyvňovala, navyše zákon jej nezakazuje byť členkou komisie, ani chodiť s prenosnou urnou.

Bývalý primátor Gavalec si stojí za svojím podaním na Ústavný súd. Je presvedčený, že členovia komisie mohli ovplyvniť voličov. „Viete si predstaviť, že mama ide a povie, zakrúžkujte moju dcéru,“ kladie otázku a dodáva, že takto by sa to určite diať nemalo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komunálne voľby 2018

Slovensko

Teraz najčítanejšie