Denník N

Newsfilter: Končí sa doba alobalová

Robert Fico ešte ako predseda vlády na Dni baníkov v Hornonitrianskych baniach v Prievidzi. Foto TASR - Radovan Stoklasa
Robert Fico ešte ako predseda vlády na Dni baníkov v Hornonitrianskych baniach v Prievidzi. Foto TASR – Radovan Stoklasa

Aký je rozdiel medzi Ficom a Pellegrinim. SNS urobila historický biznis s Amíkmi. A ako Mistrík vedie, Harabin straší a Danko čaká na svoju príležitosť.

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Už vidíte rozdiel medzi Ficom a Pellegrinim?

„Pokiaľ budem predsedom vlády, moja vláda sa nebude nikdy otáčať baníkom chrbtom,“ vyhlásil Robert Fico, aby zakryl jedno zo svojich najškodlivejších rozhodnutí v politike.

Kým pred troma rokmi verejnosť riešila kauzu alobalu, do ktorého podľa exmanželky poslanec Smeru Vladimír Jánoš balil peniaze z Hornonitrianskych baní, Ficova jednofarebná vláda potichu odklepla dotácie na spaľovanie hnedého uhlia z tých istých baní v Novákoch do roku 2030. Celková suma dotácií okolo 1,5 miliardy eur, ročne 115 miliónov.

Lenže máme rok 2018, na konci ktorého Robert Fico už nie je premiérom. A jeho proroctvo sa aj vďaka tlaku Európskej komisie napĺňa. Vláda na čele s Petrom Pellegrinim oficiálne odsúhlasila, že štát prestane vyplácať dotácie o sedem rokov skôr, než bol Ficov plán – v roku 2023.

Aj v prospech baníkov. Aby sme pochopili, prečo podpora pre Hornonitrianske bane nemá nič spoločné so zdravým rozumom, pripomeňme si stručne pár detailov.

Minimálne od roku 2010,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie