Denník N

Poruchy príjmu potravy trápia už malé deti. Odhaliť ich včas pomôže prevencia

Mentálna anorexia a bulímia, ale aj iné poruchy príjmu potravy postihujú nezanedbateľnú časť obyvateľstva. Tieto závažné duševné ochorenia sa však netýkajú len dospelých a adolescentov. Prejaviť sa môžu oveľa skôr.

Poruchy príjmu potravy mávajú neraz zlý, prípadne tragický záver. Ale ak sa podchytia včas, dá sa nad nimi zvíťaziť. Povedomie o týchto ochoreniach šíri projekt Chuť žiť, ktorý sa zároveň zameriava na zlepšenie ich liečby na Slovensku. Ambasádorka projektu Valentína Sedileková svoje sily spojila s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha, určenou pre žiakov prvého stupňa základných škôl, v rámci ktorej školí trénerov, aby poruchy príjmu potravy vedeli u detí podchytiť v počiatočnom štádiu.

Dôležité je mať oči otvorené

Valentína Sedileková trpí anorexiou od svojich ôsmich rokov. Je presvedčená, že porucha príjmu potravy nikdy nemá iba jednu príčinu a nevzniká náhle.

„Rokmi vo vás dozrieva a potom v dôsledku ťažkých životných situácií vypukne. Týka sa predovšetkým predisponovaných jedincov – úzkostlivých a precitlivených ľudí, zameraných na výkon, perfekcionistov s nízkym sebavedomím, ktorí sa nikdy v ničom necítia byť dosť dobrí. Na poruchy príjmu potravy má vplyv aj genetika, prostredie, v ktorom žijeme, tlak okolia či výchova,“ vysvetľuje základné príčiny vzniku ochorenia.

Zároveň zdôrazňuje, že veková hranica pacientov v prípade porúch príjmu potravy stále klesá. Nie je výnimkou, že ochorejú aj deti pred deviatym – desiatym rokom života.

„Poznám prípad šesťročného chlapčeka s rysmi mentálnej anorexie. V škole ich učili o zdravej výžive a apelovali, že cukor je zlý. Chlapček síce ešte nevedel čítať, ale chodil s mamou do obchodu a nútil ju nahlas čítať zloženie. Keď sa dostala k zložke cukor, chlapček jej to zakázal kúpiť,“ približuje ambasádorka projektu Chuť žiť.  

Ako však rozpoznať, že u dieťaťa nejde len o nechuť do jedla? Sedileková zdôrazňuje, že všetko sa začína zmenou správania, úzkosťami a uzatváraním sa do seba. Až potom prichádza na rad strava a napokon aj úbytok hmotnosti.

„Medzi prejavy, ktoré môžu viesť k poruchám príjmu potravy, patrí napríklad manipulácia s jedlom, náhly záujem o zdravé stravovanie, kontrola tela, extrémne cvičenie, zmena osobnosti, náladovosť či podráždenosť,“ vymenúva.

Ak rodič postrehne u svojho dieťaťa počiatok problému s príjmom potravy, je dôležitá komplexná liečba. Tá zahŕňa psychiatra, psychológa a nutričného poradcu. Dôležitú úlohu tu však majú aj samotní rodičia, rodinná terapia je totiž v rámci liečby veľmi účinná.

Neliečená porucha vás zmení ako človeka, dá sa tomu však predísť

Porucha príjmu potravy výrazným spôsobom ovplyvňuje všetky aspekty života. „Zmení vás ako človeka. Už to viac nie ste vy, ale choroba. Títo pacienti majú najvyššiu úmrtnosť spomedzi psychických porúch a to nie je náhoda. Depresie, úzkosti a fyzická slabosť vás dovedú až na úplný koniec. Celý svet sa sústredí len na jedlo, chudnutie, cvičenie, jedálny lístok, úzkosti, plač a sebanenávisť. Je to veľmi ťažké,“ hovorí úprimne Sedileková.

Najlepšia prevencia je podľa nej samotná výchova detí k sebaláske a budovanie ich sebahodnoty.

Zachrániť čo i len jedno dieťa

Deti trpiace poruchami príjmu potravy zažívajú veľkú neistotu a strácajú pocit bezpečia. „Zdá sa im, že nič nemajú pod kontrolou, majú narušené vnímanie vlastnej hodnoty. V hlave si totiž spoja dve veci extrémnu štíhlosť s vlastnou sebahodnotou a kontrolu stravy so sebaistotou. S chorobou, ktorá akoby sa stala ich najlepšou priateľkou, si vytvoria pevné puto. Dôverujú jej a nechcú sa jej vzdať, lebo jej veria,“ objasňuje.

Sedileková upozorňuje na to, že štát sa o duševné poruchy a ich prevenciu veľmi nezaujíma. Jednou z ciest je práve spolupráca s O2 Športovou akadémiou Mateja Tóthaktorej cieľom je vybudovať u detí pozitívny vzťah k športu a dať im kvalitnú pohybovú aktivitu.

Druhý ročník Akadémie prebieha v tomto školskom roku v 40 školách po celom Slovensku a jej podstatou je podľa slov riaditeľky projektu Márie Bedlekovej zdravý životný štýl detí. „Do toho patrí hlavne pohyb a zdravá strava. Oba tieto aspekty môžu v extrémnej podobe prerásť do porúch príjmu potravy. Je to téma, o ktorej nehovoríme, kým sa nás v nejakej forme netýka,“ vysvetľuje Bedleková.

Preto sa v rámci prevencie porúch príjmu potravy rozhodli zamerať na vzdelávanie trénerov. ,„Každý tréner O2 Športovej akadémie Mateja Tótha sa zúčastňuje na niekoľkodňovom vzdelávacom programe, do ktorého sme sa rozhodli zaradiť aj túto tému,“ opisuje riaditeľka Akadémie spoluprácu s projektom Chuť žiť. „Ak vďaka tejto aktivite zachránime čo i len jedno dieťa, má to pre nás ten najväčší význam,“ dodáva.

Aj školení tréneri môžu u dieťaťa odhaliť PPP

Alena Môciková je trénerkou O2 Športovej akadémie Mateja Tótha na Základnej škole s materskou školou v Diviakoch nad Nitricou. Ako športovkyňa sama najlepšie vie, že ak nie je v poriadku psychika, dieťa nedokáže naplno využiť ani svoje fyzické danosti. „Len spojenie fyzickej a psychickej rovnováhy vytvára predpoklad na úspešný život. Všetko je v hlave,“ vysvetľuje.

Momentálny a psychický stav žiaka podľa nej ovplyvňuje viacero faktorov – prežité situácie v škole, v rodine či zdravotný stav. „Preto sa vždy na začiatku tréningu, ktorý býva v popoludňajších hodinách, so žiakmi rozprávame o pocitoch a zážitkoch z prežitého dňa. Až potom sa začína tréning,“ opisuje trénerka.

Môže teda podľa nej aj tréner odhaliť počiatky poruchy príjmu potravy? Trénerka tvrdí, že kto s deťmi pracuje pravidelne, určite si všimne, keď niečo nie je v poriadku. Podľa nej je dôležité nenápadné pozorovanie konkrétneho žiaka.

„Ak je to možné, treba sledovať stravovacie návyky dieťaťa počas prestávok, na triednych oslavách či v školskej jedálni. Niekedy stačí ponúknuť kúsok mandarínky všetkým deťom a sledovať, čo dané dieťa s mesiačikom ovocia urobí. Až potom môžeme upozorniť rodičov na problém, pretože je to veľmi citlivá téma,“ uzatvára Môciková.

Projekt O2 Športová akadémia Mateja Tótha, určený pre základné školy, spadá pod platformu O2 Dobrá vec. Jej súčasťou je aj motivačná O2 Roadshow Moja story, tvoja story, ktorá prebieha na stredných školách.

Viac o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha nájdete na www.dobravec.o2.sk.

Autor: Veronika Šeliga Pilátová pre O2

Foto: Dominika Behúlová, Archív ŠAMT

Teraz najčítanejšie