Denník N

Zvyknite si na virtuálnu realitu, už sa jej nikdy nezbavíme

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aké je to byť kvapkou vody? Delfínom? Pitvať mimozemšťana na palube vesmírnej lode? Virtuálna realita je čoraz dokonalejšia a otvára nám nové svety.

Americký futbal, u nás ešte stále pomerne neznámy, nemá mnoho spoločného ani s futbalom, ani s ragby, ktorému sa môže trochu podobať akurát tvarom lopty alebo tým, že sa hrá rukami-nohami.

Pre nezasväteného diváka je hlavným znakom amerického futbalu tvrdosť, neustále prerušovanie hry a taktické dohovory medzi hráčmi. Medzi jednotlivými prerušeniami sa hra zvyčajne posúva do novej pozície, ktorá dáva jednému z tímov výhodu. Stručne povedané – je to niečo medzi šachom a hromadnou bitkou. Odvaha a svaly sú nevyhnutné, rovnako tak aj bleskové počítanie možností a dokonalá súhra.

Dá sa to povedať ešte inak. V iných kolektívny hrách poznáme pojem „štandardné situácie“ – vo futbale je to napríklad rohový kop, v hokeji vhadzovanie.

Americký futbal nepozná takmer nič iné ako štandardné situácie. Je ich mnoho a sú veľmi variabilné. Dajú sa naučiť a tréning hráčov spočíva v značnej miere v tom, že sa štandardné situácie memorujú, prezerajú si ich na videu a voľné chvíle trávia s hrubými inštruktážnymi knihami – každý tím si poctivo vedie svoje vlastné. Tak je to celé desaťročia.

Dnes situáciu mení virtuálna realita (VR). Púšťať a zastavovať video je jedna vec. Byť virtuálne na ihrisku a zoznamovať sa s novými úlohami popri simulácii hry je vec celkom iná. Omnoho účinnejšia.

Stále viac a viac tímov NFL začína novú technológiu využívať. A vypláca sa im to. Herné situácie tak hráči nielen vidia, ale doslova prežívajú. Vrátane emócií. To môže byť v skutočnej hre rozhodujúca výhoda.

Klamanie zmyslov

Výuka na simulátoroch nie je nič nové. Najvýraznejším príkladom je letectvo. Prvé letecké simulátory vznikli, aj keď sa tomu ťažko verí, už v tridsiatych rokoch 20. storočia. A na svoju dobu boli naozaj dokonalé. Tvoril ich skutočný trup lietadla, ktorý sa podľa zásahov pilota otáčal a nakláňal. V odbore, kde sa za chybu platí životom a zničením drahého stroja to bola inovácia na nezaplatenie.

Zmyslom simulátora je poskytnúť žiakovi čo najvernejšiu ilúziu skutočného

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie