Denník N

Čarodej Norbert predpovedal, že má ísť na výsluch (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Bezák a Korda vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Slovensko má vyrovnaný štátny rozpočet, priaznivé makro ukazovatele rastu, nezamestnanosti, zamestnanosti, príjmu. Vláda rozdáva drobné v sociálnych balíčkoch a schvaľuje miliardové nákupy na obranu. Dôvera občanov voči vláde a týmto jej úspechom je však nízka. Nálada prevládajúco negatívna.

Dôvodov je viac. Jedným je reálny život. Na Slovensku má cca jeden milión občanov a cca 60-tisíc právnických osôb exekúciu. Spolu cca 3,3 milióna exekúcií plus exekúcie, na ktoré bol podaný návrh na zastavenie, teda ďalších 600-tisíc. Kým vo svete ekonomické oživenie prináša vyšší rast finančného majetku domácností ako rast dlhov, na Slovensku je opačný trend – pokračovanie v rekordnom zadlžovaní. V regióne strednej a východnej Európy sú Slováci unikátom, dlhy prevyšujú úspory. Medzi exekvovanými sú aj podvodníci, medzi zadlženými nezodpovední, ale to je rovnaké zlyhanie vlády, ako je zlyhaním neschopnosť riešiť rozpor medzi makro a mikro ekonomikou.

Prešľap týždňa

Skupina Zelených v Európskom parlamente vydala správu o korupcii v EÚ a jej súvislosti s nákladmi na produkty každodennej spotreby a verejné služby. SR prichádza ročne v dôsledku korupcie o 11 miliárd. V miere korupcie patríme k predátorom. Ďalší dôvod, prečo v každodennosti nevidieť „úspechy“ vlády.

Podcenená udalosť 

Poslanci si rozmrazili platy a výrazne si ich zvýšili. Vyvolalo to vlnu nevôle, neprajnosti jednoducho preto, že mnohí negatívne hodnotia zmysel a prínos poslaneckej práce. A poslanci, ktorí poctivo reprezentujú svojich voličov, predkladajú a hodnotia zákony, doplácajú na zlý imidž, o ktorý sa im intenzívne starajú mediálne atraktívni krikľúni a táraji, ktorí zneužívajú parlament na osobné potýčky a nechutné invektívy. Niektorí preto, že iné nevedia, iní preto, že vedia, že im médiá vytvoria priestor na zviditeľnenie sa a azda im to pomôže v budúcich voľbách dostať sa do milosti šéfa a na zvoliteľné miesto na kandidátke. Keďže ich vlastný výtlak je mizerný.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Prešľap týždňa

Normálny rozum hovorí, že keď je niekto odsúdený za podvody s majetkom, o takto nadobudnutý majetok by mal prísť. Nie na Slovensku. Na Slovensku takýto majetok podvodník môže darovať. Santa Claus a Ded Moroz v jednej osobe Ladislav Bašternák daroval všetky svoje nehnuteľnosti. Až na jednu:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie