Denník N

Má za sebou dva päťbodové zápasy, každý deň volá rodičom. 20-ročný Švéd je senzáciou NHL

Elias Pettersson prekonáva brankára Minnesoty Devana Dubnyka. Foto – TASR/AP
Elias Pettersson prekonáva brankára Minnesoty Devana Dubnyka. Foto – TASR/AP

Hra Vancouveru Canucks bola dlhé roky založená najmä na spolupráci švédskych dvojičiek Henrika a Daniela Sedinovcov. Bratia Sedinovci však na konci minulej sezóny ukončili svoje úspešné kariéry a klub sa zameral na prestavbu tímu.

Budúcnosť Vancouveru predstavuje ďalší Švéd. 20-ročný Elias Pettersson sa stal senzáciou aktuálnej sezóny. S 33 bodmi v 28 zápasoch je lídrom klubu a jasným favoritom na zisk Calder Trophy pre najlepšieho nováčika NHL.

Pettersson dal svoj prvý gól hneď pri debute a odvtedy neprestáva udivovať rýchlosťou, čítaním hry, presnou streľbou a kreativitou. Za sebou má aj dve päťbodové stretnutia a priaznivci Vancouveru ho porovnávajú s legendárnym Rusom Pavlom Burem.

Prvých desať gólov Petterssona v NHL:

Hanblivý chlapec

Pettersson je vo svojom veku hráčom, ktorého širšia verejnosť v NHL stále len spoznáva. Akým človekom je mimo ľadu, zisťoval kanadský novinár Patrick Johnston, ktorý sa rozprával so samotným Petterssonom aj s jeho najbližšími spoluhráčmi.

Elias sa narodil v maličkej švédskej komunite Ånge, v ktorej žije len približne tritisíc ľudí. Keďže v Ånge nefungoval juniorský tím, Pettersson sa musel už v pätnástich osamostatniť a presťahovať sa za hokejom do mesta Timrå.

Za prvú vec, ktorú si uvedomil pri živote bez rodičov,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie