Denník N

Newsfilter: SaS tápe, kam patríme, KDH dumá, koho podporiť, všetci hútajú, ako by vôbec zostavili vládu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Klus má jasno, ale Sulík mu to zase vysvetlí. 2. Kresťanskí demokrati o kandidátovi zrejme nerozhodnú ani zajtra. 3. Prieskumy potvrdili, že slovenský i európsky parlament by boli rozdrobené ako nikdy.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Klusovo áno, Sulíkovo ale

Hoci piatok bol na zásadné činy či vyhlásenia politikov veľmi skúpy, jedno sa predsa len objavilo. Podľa tímlídra pre zahraničnú politiku Martina Klusa považuje Sloboda a solidarita vyhostenie slovenského diplomata zo slovenského zastupiteľstva v Moskve za ďalší nepriateľský akt voči Slovensku.

Ako uviedol poslanec: „Zatiaľ čo vyhostenie ruského diplomata zo Slovenska bolo zdôvodnené jeho výzvednými aktivitami voči záujmom Slovenskej republiky a NATO, príčinou vyhostenia slovenského diplomata je len ruská odveta.“

Preto SaS opäť vyzýva vládu, aby bezodkladne podnikla kroky na zníženie počtu pracovníkov ruskej ambasády na úroveň kopírujúcu počet diplomatov Slovenskej republiky pôsobiacich v Ruskej federácii, a ministra Miroslava Lajčáka, aby v mene vlády predložil do parlamentu bezpečnostnú a obrannú stratégiu.

Zmätok, chaos, dlhy a teror. Ak by sme vzťah SaS k zahraničnej politike posudzovali na základe tohto vyhlásenia, nezostávalo by nám nič iné, len konštatovať, že SaS má v našej zahraničnopolitickej orientácii úplne jasno a preto môže tlačiť na vládu a ministra, aby sa správali podľa toho, k čomu sa pred vyše dva a pol rokmi zaviazali. Radosť kazí len jeden problém: nevedno totiž, či ide skutočne o stanovisko SaS, alebo len o vyhlásenie jedného poslanca, ktoré onedlho zase znehodnotí samotný Richard Sulík.

Po príklady stačí zájsť na predsedovu facebookovú stránku, kde sa napríklad pred dvoma týždňami vyjadril práve k bezpečnostnej stratégii. V snahe zachytiť tie najjemnejšie nuansy problematiky napísal, že Rusko síce je bezpečnostnou hrozbou, nie však priamo pre Slovensko. Rusko je vraj pre krajiny EÚ témou a pre hybridnú vojnu je predmetom stratégií či rozhovorov. Ale bezpečnostnou hrozbou aspoň zatiaľ nie je, a to aj preto, lebo NATO je silnejšie.

Tento týždeň zase prispel zahraničnopolitickým sumárom, v ktorom oznámil, že Európska únia už veru zažila lepšie týždne, a potom pár vetami zhodnotil brexit, žlté vesty, Európsky súdny dvor a štrasburský útok. A tomu všetkému dal titulok Zmätok, chaos, dlhy a teror.

Hlavne všetko spochybniť. Možno to myslel dobre, ale dopadlo to tak, ako vždy. Sulík je totiž schopný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie