Denník N

Kosovo má armádu. Bude mať opäť aj vojnu?

Bojovník UÇK pred vypáleným srbským domom počas vojny. Foto - Andrej Bán
Bojovník UÇK pred vypáleným srbským domom počas vojny. Foto – Andrej Bán

Kosovský parlament presadil kontroverzné zákony, ktoré naštartujú cestu ku kosovskej armáde.

Kosovo sa rozhodlo pre problematický krok. Tamojší parlament v piatok prijal tri zákony o transformácii Kosovských bezpečnostných síl (KSF) na „ľahkú armádu“ s 5-tisíc vojakmi.

V skutočnosti sa nič zásadné zrejme v blízkej dobe neudeje, proces premeny na armádu bude trvať asi desať rokov, sporné rozhodnutie vo výbušnom srdci Balkánu však nebezpečne zvyšuje napätie. A to je zlý politický odkaz najmä v čase, keď dialóg medzi Kosovom a Srbskom zamrzol.

Najskôr Belehrad nedávno zablokoval členstvo Prištiny v Interpole, tá potom „na revanš“ zaviedla nezmyselné 100-percentné clá na srbské výrobky. Aby toho nebolo málo, teraz vzniká armáda.

Armáda, no proti komu?

Je úplne jedno, že tamojší lídri ubezpečujú, že armáda nikoho (teda Srbov) ohrozovať nebude. EÚ, NATO aj Spojené štáty, nehovoriac o Rusku a Číne, to vidia inak.

Zbytočne prezident Hashim Thaçi tvrdí, že armáda bude „multietnická, profesionálna a bude slúžiť všetkým občanom, bude pomáhať udržaniu mieru v regióne a kdekoľvek vo svete“. Zbytočne premiér Ramush Haradinaj ubezpečuje, že „kosovská armáda nebude nikdy použitá proti Srbom“. Obavy sú namieste.

Obaja – prezident aj premiér – sú bývalí velitelia gerilovej Kosovskej oslobodzovacej armády (UÇK), ktorí by za svoje pôsobenie počas vojny v rokoch 1998-99 mali čeliť dôslednej spravodlivosti. Je verejným diplomatickým tajomstvom, že nebyť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie