Denník N

Veci, ktorým nerozumiem: Obstarávanie štátnych informačných systémov

Prečítajte si o obstarávaní jedného projektu, aby ste pochopili, prečo verejné IT projekty stále meškajú, prečo človekohodina analytika na remeselný IT projekt stojí pomaly toľko ako v Silicon Valley, prečo sa v obstarávaniach točí dokola päť IT mamutov a prečo to vlastne nerobí to, čo by sme chceli my.

Zoberme si taký aktuálny príklad. Štát chce (okrem iného) zverejniť zbierku zákonov v konsolidovanej forme. Vynikajúci nápad. Fakt, bez srandy. Nemusíte sa hrabať v 4 novelách a skladať si aktuálnu verziu zákona z formulácií typu „v odstavci 3 sa vypúšťajú slová X,Y,Z a nahrázajú slovami A,B,C“. Nočná mora každého, kto to raz potreboval.

Ale o inom som chcel. Na takéto niečo treba veľký informačný systém. A tie štát nerobí len tak, to sa najprv spraví štúdia uskutočniteľnosti. To je taká tá horda papiera, ktorá vychádza z nejakých vízií, stratégií a ktoviečoho. Takže tú štúdiu uskutočniteľnosti napíše renomovaná konzultačná firma, čo zanalyzuje, ako to chodí vo svete, u nás a čo treba spraviť, aby to fungovalo lepšie a ušetrilo sa. Potom sa to schváli a spraví sa výzva na predkladanie ponúk, ktorá vyzerá nejako takto:

http://informatizacia.sk/vdok_simple-narodny-projekt–elektronicka-zbierka-zakonov/609s13467c

A teraz si predstavte, že ste IT firma, čo ten projekt chce naozaj urobiť. Potrebujete pripraviť cenovú ponuku. Zoberiete si ten dokument a začítate sa, čo to má robiť. Príloha A. Popis elektronických služieb: Na presne 15 stranách sa opakuje niečo takéto.

No tak z tohto asi veľmi múdri nebudete. Takže si otvoríte štúdiu uskutočniteľnosti a v kapitole 8.3 Elektronické služby na 11 stranách nájdete niečo takéto:

Akože lepšie, ale ak ste niekedy programovali softvér, tak toto je zadanie na funkcionalitu niekde v spektre od „To je v pohode.“ až po „Chcú od nás ručné diaľkové ovládanie na vesmírnu loď.“

Sem-tam je to opísané lepšie, sem-tam horšie. Ale počkať, hovoríme  o projekte za cca 10 miliónov eur a všetko podstatné o tom, čo to má robiť, je opísané na asi 11 stranách? Hm. Absurdno však nekončí tu. Kapitola: Plán implementácie. Zoberme si napríklad „Editor právnych predpisov pre plusovú os“. 

Poskočme dopredu a pozrime si, čo je v ponuke od víťazného dodávateľa. (Pozor, sú to iné jednotky.)

Analýza 2500 hodín, implementácia 4500 hodín, testovanie 2500 hodín… Počkať… Brzdi. Ak niečo potrebujem analyzovať 2500 hodín, tak predsa v princípe vôbec netuším, čo to bude robiť. Ako môžem jedným dychom do tej istej tabuľky napísať čas na to, koľko to (čo neviem, čo je) bude trvať urobiť a otestovať? A akým presne postupom z tohto opisu dospejem k niečomu takému presnému, ako sú hardvérové požiadavky?

Poznám na to jedinú metodiku a v jej opise sa vyskytujú len dve slová: „cucanie“ a „prst“.

Neriešme teraz ceny, o tom som už písal.

Neriešme teraz to, že to zase nevidel seriózny grafik a už vôbec nie niekto, kto vie, čo je to použiteľnosť. O tom som tiež už písal.

To, čo ma desí, je aktuálny stav, ktorý zjednodušene vyzerá asi takto: Páni z informatizácie rozmýšľajú, ako vyriešiť stále problémové, meškajúce, predražené, obrovské OPIS projekty. Sedia za stolom a jeden z nich povie: „IT firmám nepovieme, čo presne majú urobiť, oni nám za 2 – 3 mesiace predložia ponuky, kde pochopia pol agendy ministerstva, odhadnú, koľko bude stáť urobiť to, zadefinujú úplne presne, aký hardvér na to o dva roky bude treba, podpíšeme to, a potom zistia, čo to vlastne naozaj potrebujeme.“ A všetci ostatní v miestnosti na neho pozrú a povedia: „Jasné, to dáva zmysel. Takto to bude určite fungovať.“

Povedzte mi, prosím, že toto celé sa mi sníva.

Toto nie je problém tohto projektu, ale systémový problém obstarávania, ktoré môže fungovať tak na nákup kancelárskych stoličiek a papiera, ale nie obrovských IT systémov s nejasným zadaním.

Ak toto nezmeníme, nevidím reálnu šancu, že sa jedného dňa prestaneme diviť, prečo tie projekty stále meškajú, prečo človekohodina analytika na remeselný IT projekt stojí pomaly toľko ako v Silicon Valley, prečo sa v obstarávaniach točí dokola päť IT mamutov a prečo to vlastne nerobí to, čo by sme chceli my.

Zdroje:

[1] http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1308115&l=sk
[2] http://informatizacia.sk/vdok_simple-narodny-projekt–elektronicka-zbierka-zakonov/609s13467c

Text bol pôvodne publikovaný na facebookovom profile autora

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Verejné IT zákazky

Komentáre

Teraz najčítanejšie