Denník N

Lži sa na sociálnej sieti šíria viac a rýchlejšie ako pravda

Vedci sledovali, ako sa medzi rokmi 2006 až 2017 šírili pravdivé a nepravdivé správy na sociálnej sieti Twitter. Foto – TASR/AP
Vedci sledovali, ako sa medzi rokmi 2006 až 2017 šírili pravdivé a nepravdivé správy na sociálnej sieti Twitter. Foto – TASR/AP

Ak dovolíme, aby sa sveta zmocnila nepravda, bude to pozvánka pre katastrofu, píše spoluautor štúdie zo Science.

Druhé miesto v rebríčku vedeckých článkov, o ktorých sa tento rok písalo v médiách najviac, obsadila štúdia, ako sa na sociálnej sieti Twitter šíria lži.

Dosiaľ o nej vzniklo vyše 500 článkov vo viac ako 300 médiách po celom svete.

Populárna štúdia vyšla v marci v prestížnom časopise Science a vydalo ju trio autorov z Massachusettského technologického inštitútu (MIT).

Autori sa v článku úplne vyhýbajú pojmu „fake news“, keďže sa podľa nich celkom vyprázdnil. „Politici si osvojili stratégiu, že médiá, ktoré ich kritizujú, označia za nedôveryhodné alebo fake news, zatiaľ čo tie médiá, ktoré ich podporujú, označujú za spoľahlivé a dôveryhodné. Termín sa už neviaže na pravdivosť tvrdení,“ píše sa v štúdii.

Pravdivé správy sa tiež šírili menej a pomalšie

Vedci sledovali, ako sa medzi rokmi 2006 až 2017 šírili pravdivé a nepravdivé správy na sociálnej sieti Twitter.

Analyzovali okolo 126-tisíc reťazcov (z angl. cascade) správ (ak správu samostatne zdieľalo 10 ľudí, mala desať reťazcov), ktoré šírili 3 milióny ľudí viac ako 4 a pol miliónkrát.

To, či je správa pravdivá alebo nie, posudzovalo šesť nezávislých platforiem na kontrolu faktov. V našom prostredí takú úlohu plní napríklad demagog.sk.

Uvedené spoločnosti vykazovali zhodu 95 až 98 percent, či je správa pravdivá alebo nie.

V novej štúdii vedci vždy hľadali pôvodný tweet a následne analyzovali, ako sa správa šírila po internete.

Správy pochádzali z oblasti politiky, zábavy, ekonomiky a iných. Autori zistili, že „lživé príbehy sa šíria oveľa ďalej a rýchlejšie ako tie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie