Denník N

Jaguar môže prepustiť tisíce ľudí, ale v Nitre naberá. Čo to znamená?

Nitriansky závod Jaguar Land Rover. Foto - TASR
Nitriansky závod Jaguar Land Rover. Foto – TASR

Manažéri britsko-indickej automobilky majú ťažkú úlohu. Blíži sa brexit, záujem o diesel slabne, rovnako aj dopyt po luxusných autách z Číny.

Jaguar Land Rover má problémy. Britský denník Financial Times informuje, že prepúšťanie v automobilke môže v blízkej budúcnosti dosiahnuť počty v tisícoch. Odvoláva sa na odhady analytikov a zdroje blízke výrobcovi a fakt, že automobilka v októbri naznačila úspory v hodnote 2,5 miliardy libier.

„V januári firma načrtne krátkodobú časť svojho plánu, ktorá zahŕňa rušenie pracovných miest, ktoré bude v tisícoch,“ píše Financial Times s odvolaním sa na zdroje blízke automobilke. Britsko-indická automobilka čelí klesajúcemu dopytu po diesloch, slabnúcemu predaju v Číne a peniaze bude stáť aj príprava na brexit.

Debata je o tom, ako presne plánuje automobilka v najbližších rokoch ušetriť 2,5 miliardy libier. Analytici podľa The Financial Times rátajú aj s počtom do 5-tisíc pracovných miest, ktoré môžu byť ohrozené. Vo Veľkej Británii automobilka zamestnáva 40-tisíc ľudí.

„JLR bola v posledných rokoch nesprávne manažovaná, s unikajúcimi nákladmi, produktovými sklamaniami na trhu,“ cituje denník Robina Zhu, analytika spoločnosti Sanford C. Bernstein.

Do Nitry hľadajú tímlídrov

Už predtým zredukovali pracovný čas v dvoch závodoch na Britských ostrovoch a v pobočke v Solihulle oznámili škrtanie tisíc pracovných miest. Miestny závod chcú prestavať na fabriku schopnú vyrábať elektromobily a tamojšiu výrobu Jaguar Land Rover Discovery úplne presunúť na Slovensko. V lete o tom informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dobre informovaný zdroj.

V nitrianskej fabrike sa medzitým výroba luxusného SUV rozbieha a nič nenasvedčuje tomu, že by sa miestnej fabriky mali viditeľne dotknúť šetriace plány koncernu.

„Doposiaľ sa podarilo v Nitre vytvoriť viac ako 1500 pracovných miest, pričom nábory stále prebiehajú. Cieľom je do roku 2020 zamestnať približne 2800 pracovníkov,“ odpísali z nitrianskeho závodu.

Sedí to so

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Jaguar pri Nitre

Teraz najčítanejšie