Denník N

Odkaz MMŠ: O paradoxe, keď v krajinách s kladným vzťahom k imigrantom rastie sila protiimigrantských strán

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Je to paradox: v západnej Európe v posledných rokoch rastie sila politických strán, ktorých program je založený na odpore voči imigrantom, ale samotný postoj Európanov voči imigrantom v jej západnej časti sa za posledných desať rokov buď nezmenil, alebo sa dokonca vyvíjal v pozitívnejší postoj voči imigrantom.

Ako je teda možné, že protiimigrantské strany majú taký úspech?

Politickí analytici James Dennison a Andrew Geddes si dali veľkú prácu, aby sa pokúsili tento čudný jav vysvetliť. Zozbierali mnoho štatistických dát a porovnávali ich. Dospeli k viacerým záverom, ktoré pomáhajú pochopiť, čo sa vlastne deje.

Tieto dáta ukazujú, že postoj západných Európanov voči imigrantom sa dokonca zlepšil v čase najväčšej imigrantskej krízy v roku 2015. Na druhej strane vždy existovala časť obyvateľstva, ktorá mala s imigrantmi problém, ale nebol pre nich ten hlavný. Zmena nastala v tom, že táto časť ľudí začala vnímať imigrantov ako problém číslo jeden. Práve táto zmena odštartovala rast protiimigrantských politických strán.

Autori zdôrazňujú, že postoj k imigrantom – napokon, ako väčšina našich postojov – sa formuje už v relatívne mladom veku, keď si utvárame názory na svet. Tieto postoje sa len veľmi ťažko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie