Denník N

Režiséri Expremiérov: Vieme si predstaviť premiéra, ktorý nie je z našej bubliny

Lena Kušnieriková, Dominik Jursa, Edo Cicha a Lucia Kašová. Foto - Robert Tappert
Lena Kušnieriková, Dominik Jursa, Edo Cicha a Lucia Kašová. Foto – Robert Tappert

Siedmi autori dokumentov o bývalých predsedoch slovenských vlád píšu o svojej predstave ideálneho premiéra. Všetky ich filmy si môžete pozrieť aj v tomto článku.

Lucia Kašová

Ideálny premiér podľa mňa neexistuje, osoba, ktorá zastáva túto funkciu, by mala mať podľa mňa v prvom rade zvládnuté vlastné ego a nevenovať gro svojho potenciálu na jeho obranu a iné dokazovania vlastnej dôležitosti.

Rada by som videla u premiéra vlastný názor, jemnocit a schopnosť postaviť sa na stranu slabších, rozoznávať morálne hodnoty a hlavne by sa mal k tomuto štátu správať ako k svojmu domovu, ktorý chce zveľaďovať, a nemal by sa starať iba o kontá svojich manželiek, detí a iných bielych koní.

Túto krajinu máme spoločnú a žijeme v nej všetci, preto ak sa jeden človek dostane k takejto funkcii, preberá zodpovednosť za jej plnenie v mene nás všetkých, preto by mal hlavne počúvať, čo sa mu občania a ich zástupcovia (ako neziskové organizácie a médiá) snažia povedať. Hlavne počúvať.

Edo Cicha

Moja predstava je taká, že umením premiéra by malo byť spravovanie koaličných vzťahov v snahe uskutočňovať obsah programového vyhlásenia a prekonávať vznikajúce problémy, pričom by uplatňoval len také metódy, ktoré nie sú škodlivé pri zachovaní demokracie.

Nielen príklad Ivety Radičovej síce ukazuje, že miera, do ktorej sa to dá robiť, je niekedy radikálne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Seriály

Teraz najčítanejšie