Jágr strelil víťazný gól proti Fínom a posunul Česko do semifinále MS

Foto – AP

Jaromír Jágr zaznamenal tri kanadské body, Česko zvíťazilo nad Fínskom 5:3.

MS v hokeji – štvrťfinále:

Fínsko – Česko 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Góly: 18. T. Ruutu (Kontiola, Lepistö), 24. Jokinen (Lepistö, Donskoi), 45. Barkov (Jokinen) – 9. Jan Kovář (Erat, Klepiš), 34. Jágr (Voráček, Jan Kovář), 36. Jan Kovář (Jágr, Voráček), 56. Jágr, 60. Sobotka. Rozhodcovia: Olenin, Gofman – Lazarev (všetci Rus.), McIntyre (USA), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 17.383 divákov (vypredané).

Fínsko: Rinne – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – Louhivaara, Kontiola, T. Ruutu – Donskoi, Barkov, Jokinen – Komarov, Immonen, Pihlström – Aaltonen, Kemppainen, Pesonen

ČR: Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík – Voráček, Sobotka, Klepiš – Jágr, Novotný, Červenka – Vondrka, Jan Kovář, Erat – Simon, Koukal, Zaťovič – Hertl

Českých hokejistov čaká v sobotňajšom semifinále na MS suverénna Kanada.

O ich postupe zo záverečného, no mimoriadne dramatického štvrtkového štvrťfinále po výsledku 5:3 rozhodol gólom necelých päť minút pred koncom Jaromír Jágr. Legendárny krídelník potvrdil svoje majstrovstvo tromi kanadskými bodmi (2+1) a spoločne s Jánom Kovářom, ktorý rovnako pridal k dvom presným zásahom asistenciu, sa stali českými hrdinami večera.

„Moje góly boli náhodné, ale to tak býva. Mal som pocit, že sme mali viac z hry, a preto by bola škoda, ak by sme prehrali. Keď sme napádali a korčuľovali, mali sme prevahu. Ideme na Kanadu, niekto by ich už mal zdolať a dúfam, že to budeme my,“ hovoril po stretnutí Jágr.

Česi začali veľmi dobre

S uzdraveným Jakubom Klepišom na krídle prvej formácie začali Česi mimoriadne aktívne. Fíni kontrovali len sporadicky, avšak o to nebezpečnejšie, no po väčšinu prvej tretiny sa zrejme pod vplyvom náročného presunu z Ostravy na ľade len hľadali. Rinne ich držal nad vodou len do úspešného pokusu Kovářa a kapitulovať mohol aj druhýkrát, keďže všetky štyri české formácie boli v útočnej tretine herne i strelecky aktívne.

Záver dejstva však patril Fínom, ktorí po vyrovnaní hokejovo ožili, vyrovnali, a v druhej tretine svoje prebudenie pretavili aj do vedúceho gólu.

Frustrovaní Fíni

Do polovice zápasu tesný náskok kontrolovali, striedali silnejšie ofenzívne chvíľky s tými defenzívnymi, no takto hrať nevydržali. V 34. minúte vygradoval český tlak a Jágrov vyrovnávajúci bekhend platil aj napriek fínskym apelom na rozhodcov pre faul za vyrazenú hokejku.

Následná fyzická vložka oboch tímov pred buly v stredovom kruhu navyše výrazne naštrbila psychiku severského mužstva. Tá napokon dospela po regulárne neuznanom góle až do frustrácie, ďalších faulov a tretieho puku za Rinneho chrbtom z hokejky Kovářa.

Jágrovo majstrovstvo

Prestávka však Suomi pomohla, na tretie dejstvo vykorčuľovali pokojnejší a odhodlanie streliť vyrovnávajúci gól premenil na realitu Barkov – 3:3.

Potom sa vypredaná O2 aréna prizerala Jágrovmu majstrovstvu, ktoré dlho robilo Fínom problémy a napokon ich aj potopilo, legendárny krídelník obkorčuľoval bránku, prestrelil Rinneho pri pravej žŕdke a katapultoval domácich do semifinále. Víťazstvo do prázdnej bránky potvrdil Sobotka.