Denník N

Newsfilter: Koalícia zvolila neschopného kandidáta a riešenie nechala na Kiskovi

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Končiaci guvernér NBS sa pustil do kandidáta na viceguvernéra. 2. Letisko zostane štátne, ale bude ho riadiť súkromník. 3. Europoslanci varujú, že európske agrodotácie nemôžu pokračovať tak ako doteraz.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Čierny Peter v Kiskových rukách

Nominant SNS na viceguvernéra NBS Ján Hudák podľa súčasného guvernéra Jozefa Makúcha nespĺňa zákonné podmienky pre tento post. Ako povedal, Hudákovo vzdelanie je niečo, „čo je minimálne potrebné zvážiť“.

Okrem manažérskeho titulu MBA Makúch vyjadril pochybnosti aj o skúsenostiach a odbornej spôsobilosti esenesáckeho nominanta: „Prax v regionálnych štruktúrach niekedy v 90. rokoch, čo je veľmi dávno, podľa môjho názoru naozaj nie je dostačujúca, pretože finančný systém, finančný sektor je úplne inde.“ Guvernérovi prekáža aj Hudákova slabá znalosť angličtiny, keďže pre viceguvernéra je nevyhnutné zastupovať NBS na medzinárodných fórach.

Pri posudzovaní Hudákovej odbornosti podľa Makúcha prevláda koaličná disciplína, pričom schopnosť kandidáta je na zvážení prezidenta SR Andreja Kisku.

Na úrovni SNS. O schopnostiach nominantov strany, ktorá podľa predvolebných bilbordov chcela postupovať hrdo, odborne a slušne, sme sa mali možnosť presvedčiť už pri zostavovaní vlády. Vtedy vraj štandardná SNS s tisíckami členov nedokázala vo svojich útrobách nájsť ani jedného človeka, ktorý by sa ujal ministerského postu, a tak stavila na externistov.

Nominácie na posty štátnych tajomníkov, vedúcich úradov ministerstiev či poradcov sa častoi ukázali ako katastrofálne, i keď z hľadiska kšeftov pre stranu vlastne veľmi vhodné. Už pri minuloročnej koaličnej kríze sme sa presvedčili aj o schopnostiach samotného predsedu, ktoré pri kauze svojej rigoróznej práce len potvrdil.

Nominácia na post viceguvernéra NBS je vlastne v súlade so všetkými ostatnými nomináciami SNS, ale aj tak je zarážajúce, ako sa strana nehanbí staviť na človeka, ktorý na funkciu nemá ani formálne predpoklady.

Hanebné rozhodnutie. Ešte horšie je však to, že tento človek získal dôveru koaličných partnerov. Teda dôveru… Makúch hovorí o koaličnej disciplíne, ale určite by sa dali použiť aj slová ako barter, kšeft, výmena rukojemníkov a podobne.

Šlo totiž o to, že SNS nomináciou Hudáka podmienila podporu Petra Kažimíra na post guvernéra NBS. V princípe ide o bežnú vec, ktorá sa nevyhne žiadnej koalícii, a to ani vtedy, keď je jasné, že ten-ktorý človek na svoju funkciu nemá vzdelanie, prax či predpoklady.

V Hudákovom prípade je to však také zlé, až je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie