Denník N

Dominik Feri: Keď ma posielali do pralesa, išiel som za nimi, nech to vysvetlia, a bolo po konflikte

Dominik Feri. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Dominik Feri. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Najmladší český poslanec oslovuje mladých voličov na Instagrame. „Facebook sa už vyčerpal,“ vraví 22-ročný politik, ktorý už nechce kandidovať.

Českého politika s afroúčesom si všimol už aj bruselský server Politico. Zaradil ho do svojho prestížneho výberu 28 osobností, ktoré majú v roku 2019 výrazne formovať politiku vo svojich krajinách i v Európe. Zapadol do kategórie „rojkov“.

V českých médiách však už dal najavo, že sa vo výbere necíti úplne komfortne.

Študent práva, ktorý má po otcovi korene aj v Etiópii, je v Česku vnímaný ako politik, ktorý dokáže osloviť a k politike pritiahnuť mladých ľudí. Dnes nato využíva hlavne Instagram, kde kombinuje fotky z osobného života s politickou satirou a vážne myslenými politickými manuálmi.

Trochu sa oceneniu od Politica bránite. Prečo? Nie je to ocenenie vašej práce?

Z mojej strany to nie je žiadna hraná skromnosť. Niekoľkokrát som reportérovi vravel, že mi príde nevhodné a neporovnateľné, aby som tam bol so skutočne významnými osobnosťami, ktoré reálne chcú európsku politiku utvárať alebo ju dokonca už utvárajú.

Nejde predsa len o európsku politiku. Je to výber ľudí, ktorí budú v roku 2019 spoluutvárať svoju krajinu a tým spoločne aj Európu.

Asi to môžeme brať aj takto. Na druhej strane si nie som istý, či môžem splniť očakávania, že nejako zásadne zmením českú politiku. Pri súčasnom rozložení síl je to nepredstaviteľné.

Hovoríte tiež, že už nechcete do snemovne znovu kandidovať. Môžeme to ocenenie chápať ako bremeno, ktoré nechcete niesť?

Áno, je to taký ten nevyžiadaný darček. Ale pokiaľ si dobre pamätám, už pred voľbami som vravel, že nemám ambície stráviť v politike dlhý čas. Som vo veku, keď sa robia zásadné rozhodnutia. A keby som toto rozhodnutie dlho odkladal, len ťažko by som sa zaraďoval do právnického stavu, kde sa veľmi dbá na prax i kontakty. Nechcem, aby mi ušiel vlak, i keď, samozrejme, prax naberám aj v snemovni.

Nezlomí vás ani názor vášho čestného predsedu Karla Schwarzenberga a ďalších, ktorí vravia, že situácia v krajine je mimoriadne vážna?

Rozumiem. Ale situácia o tri roky nemusí byť rovnaká. Aj keď prieskumy vyzerajú staticky, popularita Andreja Babiša súvisí s ekonomickým cyklom. Až príde kríza, a ja ju neprivolávam ani neveštím, jeho popularita bude klesať. Tak ako si dnes pripisuje všetky úspechy, ktoré nie sú jeho dielom, pôjdu za ním aj všetky problémy – od poklesu reálnych miezd až po nárast nezamestnanosti. A to bude znamenať úplnú zmenu politickej scény.

Čo plánujete v budúcom roku, keď vás podľa Politica máme sledovať?

Koncom januára mám skúšku z trestného práva. V politike sa potom snažím realizovať program, s ktorým som bol zvolený. Na budúci rok máme predložené množstvo poslaneckých návrhov zákona, napríklad jeden má zaistiť, aby mladým ľuďom, ale aj pracujúcim seniorom či matkám, ostalo z brigád viac peňazí. Iná nami navrhovaná novela sa snaží otvoriť tému týrania zvierat. Ale sú aj mnohé ďalšie, som podpísaný aj pod návrhom v prospech sobášov párov rovnakého pohlavia.

Ako to ide dohromady s konzervatívnou podstatou TOP 09?

Podľa môjho názoru sa sobáše párov rovnakého pohlavia nebijú s podstatou konzervativizmu. Už v pléne som vravel, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie