Denník N

Kočner posielal z väzby lístočky vplyvným ľuďom, aby mu pomohli. Zatiaľ sa nedočkal

Kočner s Petrom Tóthom
Kočner s Petrom Tóthom

Pokus o ovplyvňovanie svedkov je dôvod, pre ktorý žiada prokurátor v kauze zmenky pre Kočnera prísnejšiu väzbu.

Vo štvrtok bude Špecializovaný trestný súd rozhodovať o sprísnení podmienok väzby Mariana Kočnera. Dôvodom sú nové zistenia, že sa z väzby pokúšal ovplyvňovať možných svedkov.

Návrh na sprísnenie väzby podal prokurátor Ján Šanta, ktorý dozoruje kauzu zmeniek, cez ktoré chcel Kočner získať milióny od televízie Markíza. Kočner je obvinený, že zmenky sfalšoval.

Prokuratúra nechce dôvody sprísnenia väzby komentovať, ale novinárov na ne v stredu ráno upozornil anonym. Časť z jeho obsahu Denníku N potvrdila aj polícia.

Viaceré redakcie dostali e-mail, ktorý hovorí o tom, že keď Peter Tóth vypovedal ako utajený svedok o vzťahu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej obvinenej z objednávky vraždy Jána Kuciaka, odovzdal polícii aj dôkazy o ovplyvňovaní svedkov. K tomu malo dochádzať ešte pred zadržaním Zsuzsovej, teda pred tým, ako existovali indície, že za vraždou je Kočner.

Lístočky

Konkrétne malo ísť o lístočky, ktoré mal Kočner posielať z väzby prostredníctvom svojho právneho zástupcu Petrovi Tóthovi. Ten bol až do zadržania Zsuzsovej Kočnerovou spojkou z väzby s okolitým svetom. Kočner Tóthove telefónne číslo uviedol ako jedno z piatich, na ktoré mohol telefonovať. Kočner podľa týchto informácií na lístočky vlastnoručne písal, koho z politikov, podnikateľov alebo prokurátorov má Tóth požiadať o pomoc, aby ho dostali z väzby.

Nie je však jasné, či títo ľudia pre Kočnera naozaj aj niečo urobili, respektíve či im Tóth jeho odkazy odovzdal. Kočner bol už v tom čase od júna vo väzbe pre zmenky a nikto sa k nemu verejne nehlásil.

Anonym v e-maile píše, že Kočner chcel, aby mu pomohli Robert Fico, Robert Kaliňák cez Denisu Sakovú, Ján Počiatek, Norbert Bödör alebo špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Ak to aj Kočner napísal, neznamená to, že títo ľudia o tom vôbec niečo vedeli.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie