Denník N

Udalosťou roka sú slušné protesty po vražde

Desiatky slovenských osobností vyberali udalosť roka. Zapojili sa aj Milan Lasica, Iveta Radičová, Ján Štrasser, Martin Shooty Šútovec, Karolína Farská či premiérov poradca Michal Hlaváč.

Po hrozivej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prišla aspoň nádej vo forme zhromaždení s desiatkami tisícov ľudí na námestiach.

V žiadnom roku neboli odpovede pri hľadaní udalosti roka ešte také jednoznačné – najsilnejšími udalosťami roka 2018 sú vražda a následné protesty Za slušné Slovensko.

Do výberu sa zapojilo sedemdesiat osobností verejného života. Zhodujú sa, že veľké protesty ukázali Slovensko silnejšie. “Protest Za slušné Slovensko je svedectvom, že súčasné občianske spoločnosti nie sú takým zlým miestom existencie, kým nestratíme chuť ho zlepšovať,” píše Iveta Radičová.

Fedor Gál hovorí, že protesty boli nádherným občianskym vzopätím. “Prišli v pravý čas.”

Len výnimočne osobnosti upozornili aj na iné udalosti, napríklad na demisiu vlády Roberta Fica, vojnu na Ukrajine, zmenu klímy a príchod cudzincov.

Do výberu sa zapojili aj Ivan Mikloš, karikaturista Martin Shooty Šútovec, umelci, bojovníci proti hoaxom a dezinformáciám, politickí marketéri, mladé režisérky dokumentov Expremiéri, aktivisti, analytici úspešní v zahraničí, či aj šéfredaktori a viacerí novinári.

 

Milan Lasica,
autor, herec, komik a režisér

Zavraždenie Kuciaka.

 

Iveta Radičová,
bývalá premiérka, dekanka Fakulty masmédií PEVŠ

Rok protestov, vo svete aj u nás. Občania sú neistí, väčšina politických presvedčení je povrchná a ochotná dať sa ovplyvňovať neústupnými jedincami alebo neočakávanými udalosťami. To predstavuje nebezpečný stav, ale aj príležitosť. Náš život je to, čo zo šancí urobíme. Sloboda je najzákladnejšia hodnota a bez slobody, teda vlády zákona, demokracie a osvieteného vodcovstva nie je možná bezpečnosť ani istoty. Sloboda je bezpečnosť. Protest „Za slušné Slovensko“ je svedectvom, že súčasné občianske spoločnosti nie sú takým zlým miestom existencie, kým nestratíme chuť ho zlepšovať.

 

Martin Shooty Šútovec,
karikaturista Denníka N

Samozrejme, desivá smrť dvoch mladých ľudí a všetko, čo nasledovalo. Ten kyslý úsmev pána premiéra odstaveného od moci, jeho najsilnejšej drogy, by mal byť v učebniciach. V učebniciach psychiatrie, zaiste.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vražda Jána Kuciaka

Za slušné Slovensko

Slovensko

Teraz najčítanejšie