Denník N

Odpružené bežecké tenisky vás neochránia, skôr naopak. Mýtom je aj škodlivosť asfaltu

Foto N - Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

[Tip pre vás: Reportér Michal Červený sa v novej knihe rozpráva s docentom Milanom Sedliakom nielen o správnej strave: Telo v 21. storočí. Návod na lepší život v prebytku]

Tak ako patria k behu desiatky zdravotných výhod, patria k nemu aj zranenia, ktorých takisto nie je málo. Odborníci tvrdia, že so zdravotnými komplikáciami sa počas roka stretne viac ako polovica bežcov. Niektorí dokonca hovoria o 80 percentách zranených športovcov.

Najčastejšou príčinou zranení je opakovaná záťaž svalového a kostrového aparátu spôsobená nárazmi chodidla o zem. Logicky preto môžeme predpokladať, že ak by sa nám podarilo nárazy pri behu zmierniť, klesne aj riziko zranení.

Zdanlivo jednoduchým riešením problému sa zdajú byť odpružené bežecké tenisky, pri ktorých by sme sa mohli domnievať, že čím bude podrážka topánky viac odpružená, tým menej zaťažíme svaly a kĺby a zabránime zdravotným problémom.

Viaceré štúdie však už dávnejšie upozornili na to, že s odpruženými bežeckými topánkami a ich schopnosťou predchádzať zraneniam to zďaleka nie je také jednoznačné.

Najnovšia štúdia, ktorú v uplynulých dňoch publikoval Scientific Reports, dokonca uvádza, že vo výrazne odpružených bežeckých topánkach je riziko zranenia sa ešte vyššie ako v klasickej bežeckej obuvi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie