Denník N

Riaditeľ Markízy Settele: Vedel som, kto je Kočner, postupne sa potvrdilo, že to bol podvod

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Matthias Settele hovorí, že panika nie je kategória, ktorú by v manažmente používal. Chcel len spravodlivý súd a dokázať, že zmenky nikdy neboli súčasťou dohôd o televízii Markíza.

V roku 2016 mu ako riaditeľovi televízie Markíza pristála na stole žaloba Mariana Kočnera. Tvrdil, že vlastní zmenky, kvôli ktorým mu má televízia vyplatiť takmer 70 miliónov eur.

Ako ste sa dozvedeli o žalobe Mariana Kočnera?

Na konci roku 2016 to mne a finančnej riaditeľke oznámila naša interná senior právnička. Potom sme informovali vedenie CME.

Čo ste urobili ako prvé?

Hneď sme si urobili domáce úlohy: preverili najmä účtovníctvo, ako aj všetky naše obchodné záznamy a nič sme nenašli. Rozprávali sme sa s predchádzajúcimi finančnými riaditeľmi a manažérmi a nikto o tom nič nevedel. Potom sme si všimli tie podpisy a začali sme byť zvedaví, pretože to bol úplne iný podpis ako ten, ktorým sa Rusko podpisoval v roku 2000. Krok za krokom sa počas nášho pátrania len potvrdzovalo, že to bolo sfalšované a že ide o podvod. Po dlhšom skúmaní sme podali trestné oznámenie. Najskôr sme teda všetko skontrolovali na našej strane, a keď sme si boli istí, že ten dokument nie je pravý, začali sme podnikať aj ďalšie právne kroky.

Vaši americkí právnici chodili priamo aj na súd, ako to vnímali?

Nebudem hovoriť o našej internej komunikácii, ale samozrejme, videli do hĺbky slovenskú realitu, keď prišli z USA.

Vedeli ste, kto je Kočner?

Samozrejme, že som vedel. Teraz som už viac ako päť rokov na Slovensku, to, že nemám váš pas, neznamená, že nepoznám ľudí. Iste, keď som prišiel do krajiny, musel som sa učiť o histórii Slovenska, jeho ľuďoch, inštitúciách či politických stranách. Každým týždňom som sa o Slovensku dozvedal niečo nové.

A Kočner je asi tiež súčasťou tej histórie.

Áno, každá krajina, rovnako aj moja, má svoje dobré a zlé stránky, nájdete v nej dobré aj zlé príbehy a to platí aj pre ľudí. Je to normálne.

Stretli ste niekedy predtým Kočnera?

Nikdy som ho nestretol.

Váš predchodca Václav Mika s ním mal fotografie, vy teda nie.

Videl som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kočner

Rozhovory

Teraz najčítanejšie