Denník N

Trumpa opúšťa posledný „dospelák“, minister obrany nesúhlasil so stiahnutím zo Sýrie

Americký prezident Donald Trump a odchádzajúci minister obrany James Mattis. Foto – TASR/AP
Americký prezident Donald Trump a odchádzajúci minister obrany James Mattis. Foto – TASR/AP

Americký minister obrany Jim Mattis vo štvrtok oznámil, že koncom februára skončí v Trumpovej vláde.

Hovorili o ňom ako o „poslednom dospelákovi v miestnosti“. Minister obrany Jim (James) Mattis bol istotou pre amerických spojencov a zároveň hlasom, ktorý brzdil Trumpove najdivokejšie nápady.

Otvoreným konfliktom s prezidentom sa vyhýbal, no keď Trump posielal Severnej Kórei vyhrážky o nukleárnej vojne, Mattis ubezpečoval, že USA vojnu s obrovskými dôsledkami nechcú, hoci by ju vyhrali.

A keď Trump spochybňoval NATO a útočil na svojich spojencov, 68-ročný generál bol ten, kto im dával najavo, že Spojené štáty stále veria v silu Aliancie.

Vo štvrtok sa Mattis rozhodol, že ako minister vo februári skončí. Deň po tom, čo Trump oznámil, že USA stiahnu svoje jednotky zo Sýrie, kde americkí vojaci bojujú proti Islamskému štátu. Včera sa objavila aj informácia, že z Afganistanu sa stiahne asi 7-tisíc amerických vojakov. Mattis nesúhlasil ani s jedným z týchto krokov.

Krotil Trumpa

Vo svojom rezignačnom liste to dal najavo. Napísal, že chce prezidentovi umožniť, aby mal ministra, ktorého názory budú vo väčšom súlade s jeho pohľadom na svet.

Mattis podľa renomovaného amerického novinára Boba Woodwarda v minulosti o Trumpovi povedal, že sa správa a uvažuje ako „piatak alebo šiestak“.

„Ministri obrany si nemôžu vždy vybrať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie