Denník N

Pavel Dvořák písal rovnako pútavo, ako rozprával

Foto – TASR
Foto – TASR

Historik, spisovateľ a publicista Pavel Dvořák zomrel vo veku 81 rokov. Napísal série historických kníh Stopy dávnej minulosti a Odkryté dejiny, ako aj knihy o histórii Bratislavy.

Meno Pavla Dvořáka vo väčšine z nás asi vyvolá spomienku na niektorý z dielov seriálu Stopy dávnej minulosti, kde predstavuje najdôležitejšie archeologické nálezy a pamiatky nášho územia. Jeho autentický dramatický prejav sa odlišoval od všetkých ostatných vtedajších aj súčasných dokumentov.

Veta „A možno to bolo inak“ (odborne by sme to nazvali otvorené interpretácie) nedávala spávať generáciám školákov. Jeho snaha o popularizáciu vedeckého poznania bola neopakovateľná a podarilo sa mu nájsť spôsob, ako to urobiť atraktívne, zrozumiteľne a zároveň dostatočne erudovane.

Keď založil vydavateľstvo RAK, tak sme ako študenti cestovali do Budmeríc, aby sme z prvej ruky kúpili novú knihu Daniely Dvořákovej Rytier a jeho kráľ. Venoval nám vtedy knižočku Podivný barón, ktorú som odložila bokom a hltala príbeh Ctibora a sondu do stredovekej každodennosti.

K malej knižočke som sa dostala až po pol roku. S prekvapením som objavovala pútavo napísaný príbeh o prvých výskumoch na Považí a k dovtedy suchým dejinám archeologického bádania na Slovensku som sa zrazu priblížila oveľa prirodzenejšou cestou. Písal rovnako pútavo, ako rozprával.

Pavel Dvořák je pre mňa synonymom spôsobu, akým je možné vedecké poznanie priblížiť ľudom tak, aby pochopili, v akej krajine žijú, a spoznali miesta, ktorými možno denne prechádzajú.

Ostáva nám poďakovať za túto službu a využívať jeho dedičstvo dúfajúc, že raz sa niekto ďalší odváži a opäť zasvätí svoj čas tlmočeniu vedy do jazyka bežných ľudí.

Autorka je asistentka na Katedre klasickej archeológie Trnavskej univerzity

Teraz najčítanejšie