Denník N

Čo s vianočnými kalóriami (top texty o chudnutí a správnom športovaní)

Zimný beh na Štrbskom plese. Foto N - Peter Kováč
Zimný beh na Štrbskom plese. Foto N – Peter Kováč

Ak sa rozhodnete vianočné kalórie vybehať, dajte si pozor na riziká, ktoré prináša chlad. Kondičný tréner radí, aby ste si radšej obliekli viac tenkých vrstiev ako menej hrubých. Pokiaľ nemáte alergiu na chlad, môžete pokojne trénovať aj v zime.

Ak na Vianoce dostanete permanentku do fitka, prečítajte si predtým, ako správne cvičiť a aké sú najznámejšie mýty. A nezabudnite: chudnete zmenou stravovania, cvičenie je pritom len zábava.

Ale ako sa správne stravovať, keď máte na výber len obedové menu v reštaurácii neďaleko vašej práce? Dá sa to aj tam, ak poznáte pravidlo pästí.

Jednou z najviac problémových partií, ktorá môže cez Vianoce nabrať neželané rozmery, je brucho. Ak z neho chcete schudnúť, zabudnite na brušáky. Lokálne chudnutie je blud.

Kolega Peter Kováč patrí medzi najlepších slovenských bežcov na 1500-metrovej trati. Radí, ako začať s behom, vydržať, nezraniť sa a mať z toho radosť.

Keď už začnete behať, nezabudnite na kvalitnú obuv; výpredaje zvyknú byť po Vianociach. Ako na správny výber, radí vedúci špecializovanej bežeckej predajne.

Medzi najväčšie brzdy v športovaní patria bolesti kolien. Fyzioterapeut Mateja Tótha radí, ako na boľavé kolená. Tiež prezradí, kedy už ísť na operáciu a kedy radšej počkať.

Ak chcete novoročné zľavy využiť na kúpu bicykla, tento článok je povinnou jazdou. Odborník radí aj to, ako jazdiť tak, aby vás nič nebolelo.

Štefan Mereš je dlhoročný bežecký tréner. Upozorňuje, že keď začnete s behaním, v návale odhodlania to nemáte preháňať. Prečítajte si, ako správne začať s behaním.

Na záver prikladáme cvičenia, ktoré vychádzajú z pohybov dieťaťa a sú čoraz populárnejšie. Sú nenáročné a môžete ich absolvovať aj doma.

Radíme športovcom

Teraz najčítanejšie