Denník N

Kotlebov poslanec Mizík kádruje vyznamenaných podľa židovského pôvodu, Danko ho preverí

Stanislav Mizík z ĽSNS. Foto – TASR
Stanislav Mizík z ĽSNS. Foto – TASR

Stanislav Mizík sa má ospravedlniť a zaplatiť pokutu aj za svoje výroky v parlamente, kde nazval islam satansko-pedofilným dielom diabla.

Poslanec Kotlebovej strany ĽSNS napadol zoznam ocenených osobností, ktorým prezident Andrej Kiska v pondelok 9. januára odovzdal štátne vyznamenania. Dôvod? O viacerých tvrdí, že sú židovského pôvodu.

Takto spochybnil napríklad ocenenie pre historika Ivana Kamenca, známeho režiséra Juraja Herza či Evu Mosnákovú, ktorá sama zažila prenasledovanie Židov ľudákmi a nacistami v časoch nedemokratického režimu Slovenského štátu. Mosnáková holokaust prežila a o jeho hrôzach svedčí dodnes aj na verejných podujatiach.

„Prvé, čo urobili, bolo, že vytiahli z domu židovského rabína. Trápili ho a ponižovali pred jeho vlastnými deťmi. Keď to ostatní Židia videli, z Handlovej odišli,“ spomínala Eva Mosnáková, ktorú po tomto zážitku poslali rodičia radšej k maminej rodine do Brna.

Predseda parlamentu Andrej Danko avizoval, že na Mizíka za jeho protižidovské výroky o štátnych vyznamenaniach podá návrh na disciplinárne konanie. „Budeme sa tým vážne zaoberať. V rámci toho, čo môžeme, neostane nitka suchá na ĽSNS.“

Zdroj - FB Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - Bratislavský kraj.
Zdroj – FB Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Bratislavský kraj

Prekáža divadlo aj festival

Mizík okrem vyznamenaných, ktorým pripisuje židovský pôvod, v statuse na facebookovej stránke bratislavskej organizácie Kotlebovej strany útočí napríklad aj na zakladateľku divadla Romathan Danielu Šilanovú, lebo je „fanatička do cigánskych zvykov“, či na organizátora festivalu Pohoda Michala Kaščáka. Na festivale sa totiž „podľa zlých jazykov“ zbiehajú „huliči trávi“ a propaguje „homosexualita a slniečkarstvo“.

Status podpísaný poslancom parlamentu preverí trestný odbor generálnej prokuratúry.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie