Denník N

Fantastický výsledok slovenských biatlonistiek: Kuzminová vyhrala pred Fialkovou

Foto - AP
Foto – AP

Anastasia Kuzminová vyhrala preteky s hromadným štartom, Paulína Fialková skončila druhá. V pretekoch Svetového pohára ešte slovenský biatlon nedosiahol podobný úspech. Slovenky v Novom Měste na Morave netrafili dva terče.

Tretiu priečku obsadila Francúzka Anaïs Chevalierová (+13,3).

Kuzminová: Stále mám na čom pracovať

Anastasii Kuzminovej konečne vyšli v tejto sezóne preteky SP tak, ako si želala. Na víťazstvo čakala od ZOH v Pjongčangu, kde triumfovala práve v pretekoch s hromadným štartom. „Sú to neskutočné pocity, stáť na najvyššom stupienku, o to väčšie, že sa mi splnila jedna veľká túžba – dopriať sebe a všetkým fanúšikom takýto vianočný darček,“ povedala v rozhovore pre RTVS.

„Ťažko niečo iné vymýšľať, toto je ideálne riešenie, zvíťaziť a spôsobiť radosť. Pre mňa je to najväčšia odmena, v tréningoch som zo seba vydala všetko a teraz som sa konečne dočkala aj takejto odmeny. Bežecky sa mi veľmi darí, no ja sa neuspokojím dovtedy, kým nezastrieľam úplne čisto, takže mám na čom ešte pracovať. Za mnou skončila Paulína Fialková a je to dobrý pocit, keď mám dobrú nasledovníčku. Ak sa rozhodnem skončiť, tak ma môže dôstojne zastúpiť.“

Tréner a manžel Daniel Kuzmin vyzdvihol Anastasiin výkon výstižne: „Bol výnimočný. Ukázala, že nie je len tak vybojovať olympijské zlato, s odstupom času opäť potvrdila, že patrí do svetovej špičky. Mnohí o tom pochybovali, no ona bežala výborne, znovu zo všetkých najrýchlejšie, strieľala v pohode, len s dvoma chybami. Uvidíme, čo všetko z toho v ďalšom priebehu sezóny vznikne, netreba predbiehať, no určite nás to veľmi povzbudí a poženie ďalej vpred.“

Aj výhra príde, hovorí Fialková

Paulíne Fialkovej zostal po troch Svetových pohároch v tejto sezóne len jeden nesplnený sen – zvíťaziť.

„Ak nepoľavím, tak sa dočkám aj triumfu, no teraz je dôležité, že mám za sebou taký začiatok zimy, o akom som ani nesnívala. Budem mať určite krásne radostné Vianoce. Veľmi, naozaj veľmi som chcela v posledných pretekoch roka dosiahnuť opäť niečo krásne a teší ma, že som formu predala takýmto spôsobom. Je to špeciálne, keď ste na stupni v úžasnej atmosfére, aká sa tu na štadióne vytvorila, nedá sa to ani opísať, určite ma aj diváci vyburcovali k výkonu.“

Anna Murínová, trénerka Paulíny Fialkovej, opäť prežívala veľké nervy, o to väčšia bola radosť. „My sme vychádzali z toho, že sa musí sústrediť na úvodné dve ležky. Potom všetko záležalo na vývine. Podstatná bola streľba, z nej Paulína vychádzala, k tomu pridala obrovskú bojovnosť. Nevyhrala, no to len naznačuje, že ešte má rezervy, prvé miesto je pre ňu neustále veľká inšpirácia.“

Priebeh pretekov

Slovenský biatlon sa spoliehal na Paulínu Fialkovú a olympijskú víťazku v tejto disciplíne Anastasiu Kuzminovú a vkladal do nich veľké nádeje.

Dvadsať výstrelov začali ukrajovať biatlonistky na prvej „ležke“ v takmer ideálnych, bezveterných podmienkach. Kuzminová si 150 m navyše pripísala na štvrtom terči, no P. Fialková bola bezchybná a zaradila sa na 3. priečku, keď 10 žien odstrieľalo bezchybne; Kuzminová bola 16., 26,8 sekundy za vedúcou Wiererovou.

V druhej streľbe ležmo boli slovenské biatlonistky stopercentné, viedla Wiererová pred P. Fialkovou (+0,6), 6. bola Kuzminová (+13,3).

Tretiu streľbu, stojkovú, začala ako prvá Kuzminová a hneď za ňou P. Fialková. Kuzminová mala pevnú ruku, P. Fialková minula piaty terč, na medzičase viedla Wiererová pred Kuzminovou (+4,5), piata bola P. Fialková (+29,1).

V záverečnej streľbe stojmo sa už mierilo na víťazstvo alebo na medailové umiestenie; pred ňou mala Kuzminová náskok na čele pred Wiererovou 14,8 s, P. Fialková bola tretia (+27,5). Vo vzájomnom súboji netrafila Kuzminová prvý terč, Wiererová druhý, rovnako ako P. Fialková, na medzičase bolo poradie Kuzminová, Wiererová (+0,7), P. Fialková (+17,4) a Chevalierová (+21,9).

Vo finiši vládla bežecky perfektná Kuzminová, ktorá si pripísala 14. víťazstvo v kariére. Výborný výkon podala aj Paulína Fialková s piatym pódiovým umiestením. (tasr)

Druhá Paulína Fialková gratuluje Anastasii Kuzminovej k výhre. Foto – IBU

Výsledky pretekov s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Anastasia KUZMINOVÁ 35:34,4 min. (2 tr. okr.); 2. Paulína FIALKOVÁ (obe SR) +12,1 s (2); 3. Anaïs Chevalierová (Fr.) +13,3 (3); 4. Dorothea Wiererová (Tal.) +20,1 (1); 5. Mona Brorssonová (Švéd.) +36,3 (2); 6. Ingrid Landmarková Tandrevoldová (Nór.) +45,8 (3); 7. Franziska Preussová (Nem.) +46,3 (3); 8. Justine Braisazová (Fr.) +52,7 (4); 9. Jekaterina Jurlovová-Perchtová (Rus.) +55,1 (3); 10. Hanna Öbergová (Švéd.) +1:03,1 min. (3)

Priebežné hodnotenie SP (po 8 z 26 pretekov): 1. Wiererová 381; 2. P. FIALKOVÁ 345; 3. Vittozziová 276; 4. Mäkäräinenová 268; 5. Hojniszová 242; 6. Röiselandová 237; 7. KUZMINOVÁ 237… 62. I. FIALKOVÁ 14

Teraz najčítanejšie