Denník N

Aký je Fico podľa mladej režisérky a prečo chcú ľudia zabehnúť maratón. Rozhovory Denníka N

Výber šéfredaktora: najlepšie rozhovory roku 2018.

Mohlo by sa zdať, že tento rozhovor je zaujímavý iba preto, že režisérka Lucia Kašová nakrútila dokument o Robertovi Ficovi. Keď si ho však prečítate, uvedomíte si, že zaujímavý je aj jej pohľad. Je mladá, má odstup, výborné pozorovanie a nadhľad.

„Prvý deň zo mňa vysal všetku energiu, akoby som bola vedľa čiernej diery. Najhoršie bolo neustále napätie a kŕč, v ktorom Fico bol. A potom tí jeho pätolizači.“

 

Investičný riaditeľ Národnej diaľničnej Jiří Hájek uprostred leta vydesil Bratislavčanov. Jeho varovanie platí stále. A áno, nie je bežné, že manažér štátnej firmy neklame, ale natvrdo a veľmi priamo hovorí, že to bude zlé.

„Najlepší variant pre toto obdobie je zamyslieť sa nad verejnou dopravou, vyhradiť v problematických miestach pruhy pre autobusy, pokúsiť sa dostať ľudí na bicykel a preferovať skupinovú dopravu, aby si štyria ľudia sadli do auta, a nie každý do svojho.“

 

Viera Satinská bola manželkou slávneho Jula Satinského. Na dobrý rozhovor to nestačí. A ani jedna pikantná a drsne vtipná historka z ich domácnosti. Pani Satinská mimoriadne zaujímavo rozpráva o svojom vzťahu s komunistami, smútku a, samozrejme, aj o humore svojho muža.

„Ste zlatý, zjavne predpokladáte, že som bola ich obdivovateľka. Predpokladáte zle. Julo bol môj manžel, nevydala som sa za svoj humoristický idol.“

 

Lynda Steyne tu učí angličtinu. Prišla na dva roky a zostala. Porovnáva Slovensko s Amerikou i Slovensko so Slovenskom spred 27 rokov.

„Cítim sa tu doma. Ale vždy budem Američanka Lynda. Nemala som nikdy s nikým problém, ale neviem, ako by to dopadlo, keby som mala tmavšiu pleť.“

Peter Hámor je najúspešnejší slovenský horolezec. Hovorí o zdolávaní osemtisícoviek, ale aj o prekonávaní seba samého.

„Na Slovensku sa chválime, akí sme vyspelí, ale v Himalájach funguje už desať rokov systém murovaných košov na separovaný odpad, ktoré zapadli do krajiny. Sú tam po ceste dokonca aj toalety. Teraz sa čistí to, čo tam zanechali tí, ktorí frflú, že teraz by už na Everest nešli, lebo je tam smetisko. Trochu paradox.“

 

Gabriel Eichler zachránil po Rezešovcoch železiarne v Košiciach. Muž s motýlikom zostane navždy symbolom manažéra. S Martinom M. Šimečkom sa však nerozprávajú len o firmách, ktoré ozdravoval, ale aj o bohatstve a šťastí.

„Úspešní ľudia často na seba brali veľké riziko, keď išli podnikať, dlho dreli a trvalo im často dlhé roky, kým sa im začalo dariť, a dovtedy žili biedne, často pod tlakom partneriek či partnerov. A keď dotiahnu podnik k úspechu, často už sú po päťdesiatke. A mnohí veľmi dobre vedia, že popri odvahe, schopnostiach a drine musia jednoducho mať aj šťastie.“

 

Misha Glenny je svetová novinárska a spisovateľská hviezda. Napísal knihu o novej podobe mafie a po rokoch sa dá iba povedať, že dnes už vidíme všetci, čo vtedy videl iba on.

„Keď som v rokoch 2004 až 2007 písal knihu McMafia, veľmi málo ľudí sa zaujímalo o organizovaný zločin alebo politickú korupciu. Avšak jedným z úspechov McMafie bolo, že kniha zmapovala, akým smerom sa nové elity východnej Európy vydali na Západ, aby korumpovali západné inštitúcie, ktoré boli ochotné profitovať z ich peňazí.“

 

Už niekoľko rokov nás politici strašia utečencami, medzi ktorých patrí aj Adnan Hamžič. S rodičmi utiekol pred vojnou v Bosne a tu sa stal úspešným manažérom v šoubiznise. Je pravou rukou speváka Richarda Müllera. Karolovi Sudorovi prezradil, prečo už nepíše texty, ale aj to, ako sa ľudia menia, keď príde vojna.

„Znie to zvláštne, ale vedome som sa naučil rôzne jazyky a vyštudoval réžiu, takže by ma iný režisér nechal ťahať aspoň káble. Podstatné je vedieť uživiť rodinu. Vojna ma naučila najmä to, že sa nesmiem spoliehať na okolie, ale na seba.“

 

Väčšina ľudí si povie, že sa za vzťah treba obetovať, utriasť to v sebe a tváriť sa, že je všetko v poriadku, ale tak to nefunguje, hovorí psychoterapeutka Júlia Halamová.

„Na Vianoce chodí najviac ľudí na individuálnu aj na párovú terapiu. Ľudia majú predstavu, že cez dovolenku by mali byť predpísane šťastní, a keď sa to nestane, mnohí si myslia, že v ich vzťahu už nič neostalo. A vtedy ho buď skončia, alebo prídu na terapiu.“

 

Psychológ Dan Ariely je svetová hviezda behaviorálnej ekonómie. Vysvetľuje, ako funguje ľudský rozum a prečo sa správame tak, ako sa správame. Keď mal 18, zhorela mu polovica tváre. Stal sa outsiderom, ale dnes vie, že aj preto si začal všímať veci, ktoré iní nevidia.

„Znie to úplne šialene, že niektoré z činností, ktoré si tak ceníme, nie sú spojené s potešením, ale s utrpením. Neplatí to len pre maratóncov, ale aj pre horolezcov, podnikateľov, ktorí začínajú s biznisom, či spisovateľov, ktorí píšu knihu. Nesmejete sa pri tom, je to tvrdá drina.“

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie