Denník N

Bruegel superstar vo Viedni

Pieter Bruegel - Dulle Griet
Pieter Bruegel – Dulle Griet

Viedeň to s umením vie.

Autor je spisovateľ

Ešte nikdy som v Umeleckohistorickom múzeu nevidel toľko ľudí naraz, hádam ani počas štátneho sviatku 26. októbra nie, keď je vstup zadarmo, čo som ako študent neraz s radosťou využil. V uplynulých týždňoch by sa len sotva mohli v zbierke Starých majstrov pred Tintorettovým obrazom stretávať a na gauči nerušene rozprávať dvaja priatelia z knižky Thomasa Bernharda (údajná Bordoneho sála v skutočnosti neexistuje, autor si ju vymyslel).

V galérii to len tak vrelo, kapacitne sa ocitla na hranici možností. Prvotriedny marketing prilákal na výstavu k 450. výročiu úmrtia Pietra Bruegela návštevníkov z celého sveta. Napriek tlačenici výstava prekonala očakávania. Bola to aj oslava poctivej umenovedy, čo dokazuje vynikajúci výskum a katalóg, poklona ťažkému reštaurátorskému remeslu, zdokumentovaná priamo v expozícii, a tiež sviatok umenia v meste kultúry s bohatým sprievodným programom v knižniciach, divadlách a kinách.

Neverím, že za úspech môže iba dobrá reklama. Bruegel po poltisícročí intenzívne oslovuje súčasníka, ktorý prežíva síce trocha menej násilnú, ale podobne chaotickú a zmätenú éru ako nizozemský maliar. Ako podrobne opísal historik

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie