Denník N

(Ex)poslanec Kaliňák: Ako sa správal posledné mesiace, čoho sa vzdáva a čo už nemusí riešiť

Poslanec Robert Kaliňák na septembrovej schôdzi parlamentu. Foto - TASR
Poslanec Robert Kaliňák na septembrovej schôdzi parlamentu. Foto – TASR

Keďže sa Robert Kaliňák vzdá mandátu ešte do konca tohto roka, bude v marci naposledy podávať štandardné majetkové priznanie.

V septembri 2010 sa novovzniknutá pravicová vláda Ivety Radičovej snažila v parlamente obmedziť poslaneckú imunitu. Rozprava sa však zmenila na hádku medzi vládnymi poslancami a predstaviteľmi opozičného Smeru a takmer došlo aj na facky.

Do potýčky sa dostal parlamentný nováčik Igor Matovič (vtedy v klube SaS) s poslancom Robertom Kaliňákom (Smer). Matovič najprv vyhlásil, že ak sa ukáže, že hlas podobný Robertovi Ficovi zo známej nahrávky patrí naozaj predsedovi Smeru, potom Fico patrí do basy.

Nato sa prihlásil do debaty Kaliňák, ktorý povedal: „Ak niekto neplatí študentom za roznášanie novín, je zlodej, a ak niekto neplatí clo, je pašerák.“ Matovič, majiteľ siete regionálnych novín Regionpress, odkaz zobral osobne a rozbehol sa za Kaliňákom.

Podpredsedovi Smeru povedal, že je „čurák“, ale k fyzickej roztržke nakoniec neprišlo. Matovič si Kaliňáka odchytil už mimo dosahu kamier a prítomných novinárov, z jeho prvých slov však zostal prekvapený. „Potykajme si, ja som Robo,“ povedal mu namiesto bitky Kaliňák. „Úplne ma tým odzbrojil,“ spomínal neskôr Matovič.

Kaliňák, žoviálny spoločník

Spomienka z roku 2010 je asi najznámejšou príhodou z pôsobenia Roberta Kaliňáka v parlamente, ktorá ho navyše pomerne dobre vystihuje. „Je to typ politika, ktorý na vás verejne ostro zaútočí a o hodinu na chodbe s vami prehodí priateľsky sa tváriacu žoviálnu poznámku,“ hovorí poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Práve Dostálovi venoval Kaliňák jedno z mála svojich vystúpení v parlamentnej rozprave v posledných mesiacoch, keď sa po rokoch v ministerskom kresle stal opäť poslancom parlamentu.

„No, prehovoril pred pár minútami človek, ktorý je predsedom asi najmasívnejšej politickej strany na Slovensku. Ich zásadnou výhodou je, že môžu obtelefonovať všetkých svojich voličov,“ komentoval Kaliňák Ondreja Dostála na novembrovej schôdzi.

Dostál je predsedom malej Občianskej konzervatívnej strany, ktorej členov zobrala na svoju kandidátku Sulíkova Sloboda a solidarita (SaS).

Kaliňák nastúpil po odstúpení z funkcie ministra vnútra do parlamentu ako poslanec. Foto – N

Kaliňák deň po Vianociach avizoval, že sa vzdá poslaneckého mandátu a príde tak aj o poslednú verejnú funkciu.

Väčšinu času svojho pôsobenia v politike

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie