Denník N

Máme vysoký tlak, málo času a nedostatok blízkosti, hoci vzťahy nás dokážu liečiť, hovorí psychiater Ján Ballx

Psychiater Ján Ballx. Foto N - Tomáš Benedikovič
Psychiater Ján Ballx. Foto N – Tomáš Benedikovič

Deti by sa dnes podľa neho mali učiť nielen matematiku či zemepis, ale aj to, ako vytvárať dobré vzťahy. „Vytvoriť prostredie, kde by deti zažívali citlivosť a bola by v nich rozvíjaná schopnosť pre citlivý vzťah – to je výzva, ktorá je dosť ďaleko od súčasného stavu spoločnosti, stavu inštitúcií aj mojej osobnej reality. Tiež mám doma deti a vidím, ako málo priestoru máme na to, aby dostávali toľko, koľko by potrebovali,“ hovorí psychiater JÁN BALLX.

Zatiaľ podľa neho nevieme, čo sa stane s generáciou, ktorá sa už narodila do éry smartfónov a tabletov, je si však istý, že čas strávený s technikou je celkom odlišný od skutočných vzťahov a na obrazovky sa dívame neporovnateľne dlhšie ako do očí iných ľudí. „Dnes hovoríme – ja som vo vzťahu. Mňa zaujíma možno prvotnejšie štádium, a teda, že najprv musím vnímať toho druhého. Od citu k inému človeku sa odvíja moje ja a náš vzťah.“

V liečbe duševného zdravia máme na Slovensku stále veľké rezervy. Približne pol milióna ľudí má problémy, no lieči sa ich zlomok. Výrazne stúplo aj množstvo užívania liekov na úzkosť a nespavosť, o vyhľadaní psychiatra či psychológa sa v posledných rokoch už aspoň hovorí o čosi viac než v minulosti. S čím to podľa vás súvisí?

Je to svetový trend, ale vidím za tým aj tendenciu opačného charakteru. Môj osobný – samozrejme, profesionálne pokrivený – pocit je, že vzťahy sa zhoršujú. Máme menej blízkosti, menej intimity. Stav spoločnosti je v tomto tragický. Ľudia majú vysoký krvný tlak a málo času. Netvrdím, že je to horšie ako na začiatku 20. storočia, a netrúfam si to porovnať napríklad ani s obdobím normalizácie u nás, ale zdá sa mi, že fyzikálno-spoločenské podmienky vzťahom neprajú.

Čo konkrétne im nepraje?

Napríklad technika. Reálne vzťahy porovnávame s virtuálnymi vzťahmi. Zrazu nazývame vzťahom aj vzťah cez mobil, ale je to naozaj skutočný vzťah? Toto slovo dnes používame oveľa promiskuitnejšie než kedysi, respektíve inak, ako si vzťah predstavujem ja.

Pomohlo by nám, keby sme vedeli lepšie narábať s technikou?

Ja som fanúšik techniky, nie som proti nej. Ale stačí, keď máte na stole položený mobil, a už sa na človeka, ktorý sedí oproti vám, sústreďujete o čosi menej. Takže rozumné narábanie s technikou by nám určite pomohlo. Koľko času ste dnes strávili pred obrazovkou mobilu? Ja mám hodinu a pol, keď sa veľmi snažím – inak by to boli aj štyri. S kým sa štyri hodiny denne rozprávate, komu sa tak dlho denne pozeráte do očí?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie