Denník N

Sú pekné a môže si ich dovoliť takmer hocikto – ako vznikajú grafiky, ktoré vydávajú Čierne diery

Grafiky domácich ilustrátorov pre Čierne diery. Foto - Čierne diery
Grafiky domácich ilustrátorov pre Čierne diery. Foto – Čierne diery

Viac ako päťdesiat ilustrátorov, umelcov či dizajnérov už pre Čierne diery nakreslilo grafiky s motívmi technických pamiatok z rôznych miest Slovenska.

Naposledy to vyzeralo takto: bratislavská Stará tržnica počas predvianočného Dobrého trhu praskala vo švíkoch. To by nebolo nič nezvyčajné. Po chvíli pozorovania davu sa však ukázalo, že to množstvo ľudí nie je bežná masa, z nohy na nohu putujúca od stánku k stánku, ale jeden súvislý rad, smerujúci k jedinému stánku: k stánku Čiernych dier.

Na trh priniesli štrnásť nových edícií grafík od rôznych slovenských autorov. Každú grafiku vytlačili v limitovanom náklade od 35 do 95 kusov. A takmer všetky kusy sa vypredali. Z pôvodne iba vedľajšieho, doplnkového projektu pre radosť, ktorý vznikol popri ich mapovaní zabudnutých miest a pamiatok Slovenska, sa stalo čosi, kvôli čomu sú ľudia ochotní stáť dve hodiny v rade a písať zúfalé emaily.

„Samých nás to prekvapuje. Niekedy je až trochu strašidelné, keď si predstavíme, v koľkých domácnostiach sú naše grafiky vystavené na stene, ale teší nás to. Zdá sa, že ľuďom sa naozaj páčia. Radi si kupujú najmä pamiatky, ktoré poznajú zo svojho rodného mesta a ktoré majú radi. A keďže je to aj zberateľský predmet, lebo edície sú limitované, možno týmto pamiatkam sprostredkovane prisudzujú aj vyššiu hodnotu, čo je dobré, lebo o to nám primárne išlo,“ hovorí Martin Lipták.

Daniela Olejníková a Marek Cina vytvorili jedny z prvých grafík pre Čierne diery v roku 2015 na motívy bývalého Kabla v Bratislave a viaduktu v Hanušovciach nad Topľou.

Na začiatku pridávali ku grafikám aj vzorkovník farieb, akými na Risomate tlačia. Foto – Čierne diery

Doteraz už Čierne diery pri tvorbe grafík spolupracovali s viac ako päťdesiatimi autormi. Toto je jedna z posledných edícií – Stará tržnica v Bratislave od Adely Režnej. Foto – Čierne diery

Ové Pictures – Kúpalisko Eva, Piešťany

Nový stroj, nový začiatok

Že sa ich grafiky budú predávať v takomto objeme a že na nich do dnešného dňa bude pracovať spolu už okolo päťdesiat domácich ilustrátorov, maliarov, dizajnérov či architektov, by si na začiatku asi nikto netrúfal povedať. Začalo sa to úplne nenápadne, vlastne tak trochu náhodou.

„S chalanmi z Čiernych dier sme sa poznali už dlhšie, kedysi som im urobil logo. Raz mi Martin zavolal, či by som pre nich neurobil nejaké plagáty, nech niečo vymyslím,“ hovorí grafický dizajnér Michal Tornyai.

V tom čase bol súčasťou štúdia KAT spolu s Ondrejom Gavaldom a Radom Čepčekom a do vymýšľania plagátov sa mu veľmi nechcelo, lebo mal dosť inej roboty. Rozmýšľal, ako z toho vykorčuľovať, no

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pekné veci

Teraz najčítanejšie