Denník N

Vianočná štúdia: použitie padáka pri zoskoku z lietadla neznižuje riziko úmrtí a úrazov

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Autori štúdie sa pri výskume „tak nasmiali, až ich rozbolelo brucho“. Najviac ich potešilo, že mohli citovať Newtonovu prácu o gravitácii z roku 1687.

Prestížny lekársky časopis BMJ vydal minulý mesiac článok, že padáky nijakým spôsobom neznižujú riziko ujmy pri zoskoku z lietadla.

„Pri použití padáka výrazným spôsobom neklesá výskyt smrti ani závažných zranení,“ píše sa v štúdii.

Ako je niečo také možné? Nepoužívajú sa padáky práve preto, aby zachraňovali ľudské životy?

A čo vlastne robí výskum o padákoch v medicínskom časopise?

Skákali s padákom alebo bez neho

Začnime odpoveďou na poslednú otázku. O príklade s padákmi sa v medicínskom výskume hovorí už niekoľko rokov – vyjadruje myšlienku, že v niektorých prípadoch je zbytočné robiť kontrolované štúdie a vychádzať by sme mali výhradne z klinickej praxe.

Povedané inak, peniaze ani čas by sme nemali plytvať na veci, ktoré sú samozrejmé – ako je napríklad to, že padáky sú pri zoskoku z lietadla užitočné.

Čo sa týka nového výskumu v BMJ, autori robili nábor účastníkov počas súkromných letov a svojich susedov na palube lietadla sa pýtali: „Boli by ste ochotní zúčastniť sa štúdie, v ktorej by ste mali 50-percentnú šancu, že z tohto lietadla vyskočíte bez padáka?“ povedal pre NPR spoluautor štúdie a kardiológ Robert Yeh z Harvardu. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie