Denník N

Svokra ma berie takú, aká som, alebo keď si žena rozumie viac so svokrou ako s mamou

Príbehy dvoch čitateliek dokazujú, že život občas úplne rozbije obvyklé rodinné schémy.

Nedávno som pri príprave článku poprosila naše čitateľky, aby mi opísali svoje vzťahy s mamami. Hlavne situácie, keď im mamy povedali niečo, čo doteraz považujú za veľmi bolestivé, nespravodlivé, za niečo, s čím sa dodnes vyrovnávajú.

Keď som si potom odpovede čítala, zaujala ma jedna vec. Viacero žien, dosť na to, aby mi to padlo do oka, mi napísalo, ze až pri svokre pochopili, kto to je dobrá mama a čo ju charakterizuje.

Také čosi som, pravdupovediac, nečakala, hoci som už o takých svokrách a nevestách počula. Toto však bolo po prvý raz, čo som sa s takými nevestami mohla aj rozprávať. Tu sú dva ich príbehy. Mená zúčastnených sú zmenené.

Nevydarila som sa

Ľuba je jedináčik, obaja rodičia boli uznávaní vedci a vysokoškolskí učitelia.

„Od čias, čo mám jasnejšie spomienky z detstva, dajme tomu od šiestich, siedmich rokov, sa to stále opakovalo. Otázky: ’Ty si nejaká príbuzná tých a tých? Skriptá tvojej mamy boli najlepšie, už som bol aj zamestnaný, ale stále som do nich pozeral. Ty musíš byť veľmi múdra, keď si ich dcéra. Určite pôjdeš študovať to a to, veď to máš v krvi.’  A tak podobne. Pravda je, že ja som po rodičoch v tomto smere veľa nezdedila,“ hovorí 56-ročná Ľuba.

Už od základnej školy mala skôr priemerné známky, určite nepatrila medzi premiantov. Aj tak rodičia, hlavne mama, trvali na tom, aby išla na gymnázium, hoci na to nemala známky. „Jednoducho mi mama vybavila, aby ma zobrali. Jej sa nikto neodvážil oponovať, hneď sa odvolávala na súdruha ministra, ktorý bol rodinným priateľom. Prechádzala som so štvorkami. Keď sa v maturitnom ročníku moja triedna odvážila našim povedať, že namiesto vysokej školy by sme mali uvažovať o nejakej nadstavbe, aby som mala niečo v rukách, mama sa urazila a povedala jej, že nevie, o čom hovorí,“ opisuje Ľuba.

Hoci pri stretnutiach s učiteľmi sa Ľuby mama zastávala, spochybňovala ich kvalifikáciu a vyčítala im, že na nej „sedia“, doma to bolo úplne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie