Denník N

Nie som umelec, iba rokenrolový spevák, tvrdí Liam Gallagher. Na Pohode zahrá aj hity Oasis

Foto - Rankin
Foto – Rankin

Na Pohode by pravdepodobne nikdy nehrali. Keď festival začínal, patrili medzi najpopulárnejšie skupiny na svete a nedokázali ich zaplatiť ani mnohí iní promotéri. Navyše sa v roku 2009 rozpadli. Ale pesničky Oasis v Trenčíne zaznejú, v lete 2019. Príde ich zaspievať ten, kto ich spieval aj vtedy. Ďalším menom na plagáte Pohody sa totiž stal Liam Gallagher.

Nebola to britpopová, ale ich vlastná vojna

Najmladší syn rodiny írskych prisťahovalcov v Manchestri sa nadchol hudbou, špeciálne Johnom Lennonom, a so spolužiakmi založil kapelu Rain. Keď do nej prišiel o päť rokov starší brat Noel, premenovali sa na Oasis. Prvý singel Supersonic naznačil, že pôjdu hore skutočne nadzvukovou rýchlosťou. Už niekoľko mesiacov po debute Definitely Maybe (1994) prišiel druhý album (What‘s the Story) Morning Glory? s hitovkami Wonderwall a Don’t Look Back in Anger, z ktorého sa predalo vyše 22 miliónov kópií.

„Nie sme arogantní. Sme len najlepšou skupinou na svete,“ nafukovali sa na vrchole slávy Oasis. Neexistuje žiadny univerzálny návod, ako zvládnuť ego, keď ste už po druhom vydanom albume skupinou, ktorá dokáže prilákať na dva koncerty za dva dni 250-tisíc ľudí. To sa stalo v lete 1996 v Knebworthe, lenže v rovnakom roku zažili Oasis aj ďalšie vystúpenie, pamätné v úplne inom zmysle. Už vtedy sa ukázalo, že nejde o to, kto vyhrá médiami aj fanúšikmi prežívanú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie