Slovenskí juniori prehrali s Ruskom vysoko 3:8, na MS skončia ôsmi

Juraj Sklenár. Foto – Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali vo štvrťfinále MS s Ruskom jednoznačne 3:8. Na turnaji končia a obsadia celkovo ôsme miesto.

Zápas rozhodla už prvá tretina, v ktorej Rusi strelili štyri góly.

Slovensko – Rusko 3:8 (0:4, 0:3, 3:1)

Góly: 44. Fehérváry (Ivan, Pospíšil), 60. Roman (Ivan, Fehérváry), 60. Ivan (Fehérváry, Liška) – 6. Denisenko (Samorukov, Kravcov), 7. Starkov (Kovalenko, Romanov), 8. Alexejev (Šen, Starkov), 11. Šaškov (Romanov, Podkolzin), 32. Kostin (Denisenko, Olšanskij), 39. Kostin (Slepec, Alexejev), 40. Slepec (Galimov, Muranov), 53. Morozov (Šaškov, Olšanskij)

Slovensko: Hlavaj (8. Sklenár) – Ivan, Fehérváry, Korenčík, Žiak, Dlugoš, Demo, Golian – Liška, Roman, Hrehorčák – Pospíšil, Ružička, Krivošík – Kelemen, Kollár, Fafrák – Regenda, Baláž, Kukuča

Rusko: Kočetkov – Ilja Morozov, Žuravljov, Romanov, Samorukov, Olšanskij, Alexejev, Rubinčik – Slepec, Galimov, Muranov – Kostin, Kravcov, Denisenko – Starkov, Šen, Kovalenko – Marčenko, Šaškov, Ivan Morozov – Podkolzin

V semifinále MS si proti sebe zahrajú Fínsko so Švajčiarskom a Spojené štáty s Ruskom.

Fínom sa podarilo v predĺžení poraziť domácu Kanadu a Švajčiari prekvapujúco vyradili Švédov.

Priebeh zápasu:

• V úvode zápasu nevyužil šancu Kukuča. Následne sa chytili Rusi a troma gólmi za necelé tri minúty vyhnali z brány slovenského brankára Hlavaja.
  • Druhý brankár Sklenár dostal ďalší gól v 11. minúte. Stav 0:4 mohol zmierniť Ružička, ale šancu nepremenil.
  • V druhej tretine Rusi spočiatku zvoľnili tempo. Prvý gól Kostinovi neuznali rozhodcovia, no potom sa presadil ešte dvakrát.
  • Nekoncentrovaní Slováci dostali ďalší gól v závere tretiny a po 40 minútach prehrávali 0:7. V druhej tretine Slovensko nevyužilo dve presilovky.
  • V tretej tretine sa zápas iba dohrával, Slovensku sa podarilo stav skorigovať gólmi Fehérváryho, Romana a Ivana.

Hlasy po zápase

Ernest Bokroš, tréner SR (zdroj: hockeyslovakia.sk): „V prvom rade musím povedať, že nás táto prehra i výsledok veľmi mrzia. Dva dni sme sa na štvrťfinále pripravovali, žiaľ, začiatok zápasu sme nezachytili. Z prvých šiestich striel sme dostali tri góly, z prvých desiatich štyri. Musím však priznať, že sme v obrannom pásme po defenzívnej stránke trochu zlyhali a to veľmi poznačilo jednak chlapcov, tak i našu hru počas celého zápasu. Myslím si, že to poznamenalo aj celkový výkon viacerých hráčov, vinou čoho sme neboli schopní dať kontaktný gól. Druhá tretina sa skončila 0:3, čo už bolo pre nás všetkých veľmi deprimujúce. Stále sme však nabádali chlapcov, aby sme hrali za seba, a aspoň poslednú tretinu sme vyhrali 3:1.“

Martin Fehérváry, kapitán SR, v zápase 1+2 (zdroj: iihf.com): „Zápas sme nezačali dobre. Urobili sme príliš veľa chýb vo vlastnom obrannom pásme a to je ťažké, keď sa vám to stane proti takému technicky vyspelému tímu, akým je Rusko. Iste, v tretej tretine sme strelili tri góly, ale tak sme mali hrať od začiatku. Mali sme sa na šampionáte umiestniť lepšie ako na ôsmej priečke. Proti USA sme prehrali iba tesne 1:2, chceli sme sa zlepšovať od zápasu k zápasu, ako tím, tak aj hráči, no dopadlo to, ako to dopadlo.“

Michal Ivan, obranca SR, v zápase 1+1 (zdroj: SZĽH): „Rozhodla prvá tretina, nezachytili sme začiatok stretnutia. Niekedy sme sa zbytočne ‚zašívali‘ v našom obrannom pásme a neboli sme dôrazní, či už pred bránkou, alebo v rozohrávke. Na Rusov sme sa dva dni pripravovali, pozerali sme si, ako hrajú. Škoda toho začiatku… Ak by sme tam my strelili nejaké dva náhodné góly, zápas by sa vyvíjal inak. Chceli sme Rusom vrátiť prehru z MS do 18 rokov, ale nevyšlo nám to.“

Dmitrij Samorukov, obranca Ruska (zdroj: iihf.com): „Štart do zápasu sa nám vydaril. Chceli sme v prvých desiatich minútach streliť pár rýchlych gólov a presne to sa nám podarilo. Sme spokojní s predvedeným výkonom.“