Česi doma titul nezískajú. Po triumfe 2:0 postupuje do finále Kanada

Suverenita Kanady v semifinále nekončí. Tím okolo Sidneyho Crosbyho bol v súboji s Českom lepším celkom a zaslúžene postúpil do finále.

Kanadskí hokejisti sa stali prvými finalistami 79. MS. V sobotňajšom úvodnom semifinálovom dueli v pražskej O2 Aréne zdolali domáce Česko 2:0 a prvýkrát po šiestich rokoch postúpili do záverečného súboja o zlato.

Zámorský gigant prevýšil súpera herne i strelecky, hral priamočiarejšie a lepšie vykrýval obranné pásmo. Česi síce zamedzili povestnej kanadskej kanonáde a vo fantastickej atmosféra se vypli k maximálnemu výkonu, mrzieť ich však mohli nevyužité šance, najmä tie z prvej tretiny. Čisté konto si v kanadskej bránke udržal Mike Smith.

Česi, ktorí sa predstavili v útoku už aj s Plekancom, mali výborný nástup. Práve center Montrealu ako prvý preveril Smitha, vzápätí kanadský brankár pri mantineli prihral priamo na hokejku Zaťoviča, ten ale minul úplne prázdnu bránku.

Domáci hráči sa však tiež vzadu nevyvarovali chýb, jednu takmer využil Hall, po jeho tečovanej strele zazvonila žŕdka. O pár sekúnd neskôr sa už ale kanadský krídelník presadil, Crosby vysunul Eberleho a ten ponúkol Hallovi gól ako na tácni – 1:0.

Fantastický hokej pokračoval, teč Červenku sa zastavil na ramene Smitha, pekné momenty ukázal aj štvrtý český útok. V závere tretiny vyvinuli hráči Kanady obrovský tlak, Pavelec sa stihol presunúť pri šanci O’Reillyho a po Ennisovej strele ho zachránila žŕdka.

Nápor „javorového listu“ gradoval, Crosby a O’Reilly v presilovke nevyužili tutovky, následne Spezza sám pred Pavelcom zbytočne hľadal Halla a potom trafil tretíkrát žŕdku tečujúci Ennis. V polovici stretnutia Spezza parádne vystrelil spoza obrancu a našiel medzeru medzi betónmi českého brankára – 2:0.

V 39. minúte prišiel kontroverzný moment, keď rozhodcovia neuznali gól Koukalovi pre prísne posúdené postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Pavelec následne udržal svoj tím v hre, keď zmaril tutovku Spezzovi a v úvode 3. tretiny aj nájazd Toffoliho.

Česi neskladali zbrane, snažili sa páliť z každej pozície, no kanadskí obrancovia väčšinu striel zblokovali. Zámorský tím sa už nehrnul dopredu a čakal na prípadné brejky. V 50. minúte jeden Pavelec zmaril Toffolimu včasným vykorčuľovaním z bránky. Záverečná power play bez brankára už domácemu tímu gól nepriniesla.

semifinále (Praha)

Kanada – Česko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 9. Hall (Eberle, Crosby), 30. Spezza (Duchene, Hamhuis). Rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Bulanov (Rus.) – Carnathan, McIntyre (obaja USA), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 17.383 divákov (vypredané).

Kanada: Smith – Hamhuis, Burns, Muzzin, Barrie, Ekblad, Wiercioch, Savard – Seguin, Giroux, O’Reilly – Eberle, Crosby, Hall – Spezza, Duchene, MacKinnon – Toffoli, Couturier, Ennis – Eakin

Česko: Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec – Voráček, Sobotka, Klepiš – Jágr, Plekanec, Červenka – Vondrka, Jan Kovář, Erat – Zaťovič, Koukal, Novotný – Simon

Hlasy po zápase

Jakub Klepiš
, útočník ČR: „Kanaďanom sme boli vyrovnaným súperom, rozdiel bol v tom, že oni dokázali streliť góly. Nemyslím si, že zdolať ich je ‚mission impossible‘. Náš gól mal byť uznaný, prehrali sme, plakať však kvôli tomu nebudeme. Motivácia nám v zápase o 3. miesto nebude chýbať, každá medaila je krásna.“

Jakub Voráček, kapitán ČR: „Samozrejme, sme smutní, prehrať v semifinále bolí. Bohužiaľ, nám to tam nepadlo. V druhej tretine nás Kanada prekorčuľovala. V tretej tretine to už bolo ťažké, súper výborne bránil svoje obranné pásmo. Máme pár hodín na to, aby sme zregenerovali a pripravili sa na duel o bronz. Ide o medailu, diváci by si ju zaslúžili.“

Taylor Hall, autor prvého gólu Kanady: „Bol to náročný zápas. Českých hráčov hnali diváci, v domácom prostredí na nás vybehli, bol to z ich strany oheň a síra. Výborne nám zachytal brankár. Uvedomovali sme si, že najmä v defenzíve musíme zahrať dobre.

V tretej tretine sme sa stiahli viac dozadu a preto sme tentoraz nedali toľko gólov. Pred finále si potrebujeme dobre oddýchnuť, zregenerovať sily a pripraviť sa na ďalšieho súpera. Je nám jedno, či to budú Američania alebo Rusi, obaja tu majú skvelé mužstvo.“