Denník N

Päť rokov so Zemanom: Ovčáček sa vidí ako vojak v prvej línii, pre iných je hradným šašom

Zemanov hovorca Jiří Ovčáček vyklonený z vozňa, v ktorom v roku 1968 rokoval Brežnev s Dubčekom. Foto N - Vladimír Šimíček
Zemanov hovorca Jiří Ovčáček vyklonený z vozňa, v ktorom v roku 1968 rokoval Brežnev s Dubčekom. Foto N – Vladimír Šimíček

Jiří Ovčáček nie je tam, kde je, pretože by bol schopný. Jeho nadávky politikom, urážanie zahraničných štátnikov či rovno celých krajín by za normálnych okolností boli škandalózne, vraví o prezidentovom hovorcovi český novinár Erik Tabery.

V decembri uplynulo päť rokov, odkedy je Jiří Ovčáček hovorcom českého prezidenta Miloša Zemana. Občas ho nazývajú aj jeho viceprezidentom. Bližšie realite je však povedať, že zvláda byť boxerom aj boxovacím vrecom hradnej politiky zároveň.

Vznešená „viceprezidentská“ prezývka odráža stav, že sa tento úradník prezidentskej kancelárie správa politicky, hoci skôr ako provokatér s politickým mandátom, ktorý nemá. Zároveň však má toto označenie ironickú rovinu – Ovčáčkovou úlohou totiž nie je vystupovať „dôstojne“, ani „šikovne“. Skôr naopak.

Jiří Ovčáček v DVTV odpovedá na otázku, či prezident Zeman pije alkohol:

Dojem Zemanovej činorodosti

Aj keď tento milovník Donalda Trumpa na mnohých pôsobí vo funkcii autenticky, niekedy to celé vyzerá skôr ako veľmi premyslený a účinný komunikačný plán.

Cieľom môže byť neustále vyrušovať český politický svet provokáciami, odvádzať pozornosť, keď je to potrebné, a tiež vypĺňať politický priestor, aby vytvoril dojem o pretrvávajúcej mačistickej sile a politickej činorodosti Miloša Zemana. To bolo základom jeho úspechu v časoch, keď bol na vrchole síl.

„Český fašizmus je definitívne späť. Z hrobu druhej republiky ho exhumoval tzv. Demokratický blok… Českí fašisti na jeseň roku 1938 zvrhli sochu TGM, v roku 2018 ničia pietne akty a vyhrážajú sa šibenicami. To všetko za podpory novinárov a časti politických strán,“ napísal napríklad Ovčáček na svoj twitterový profil 17. novembra.

Prejavom „fašizmu“ malo byť to, že pár jednotlivcov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Miloš Zeman

Svet

Teraz najčítanejšie