Denník N

Tento príbeh od Netflixu ovládate vy. Black Mirror: Bandersnatch je filmový experiment

Novinka experimentuje s rozvetveným príbehom.

Hovorí vám niečo meno Svatopluk Kuřátko? Ak máte po štyridsiatke, tak by možno mohlo.

Tento obľúbený československý televízny seriál využíval geniálny nápad, ktorý dával divákom pred obrazovkou šancu meniť dej. Vždy, keď jeho hrdina – Pepa Dvořák alias kuchár Svatopluk Kuřátko – stál pred nejakou dilemou, rozhodli sa za neho televízni diváci. Tak, že doma v obývačke zažínali svetlo.

Moderátor vzápätí publikum prepojil na centrálny energetický dispečing a tam sa to potvrdilo: v závislosti od nameraného výkyvu momentálnej spotreby elektriny v republike sa príbeh odvíjal buď vo variante A, alebo B. Tak to podľa pamätníkov v roku 1985 fungovalo.

Teraz s niečím podobným, len šmrncovnejším, prišiel Netflix.

Novú snímku streamovacia platforma sprístupnila nečakane niekoľko dní po Vianociach. Neohlásený darček má urobiť znesiteľným čakanie na piatu sériu známeho seriálu Black Mirror a má to byť „nelineárny film“, teda niečo ako Kuřátko pre mileniálov.

Aj v ňom sa dej pravidelne vetví na dve možnosti a vy môžete rozhodovať, ktorou sa má uberať. Najprv sú to maličkosti, napríklad akú značku sušienok má hrdina raňajkovať. Ani sa však nenazdáte a voľbami myšou či televíznym ovládačom čoraz fatálnejšie smerujete kariéru a príbeh mladého programátora Stefana, ktorý sa odohráva v USA v roku 1984.

Rozhodnúť sa musíte do desiatich sekúnd a v závislosti od volieb môže snímka trvať 40, 90, ale aj 150 minút. Koľko rôznych variantov môže príbeh mať? Netflix

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie