Denník N

Procházka spúšťa debatu, čo vieme o morálke kandidátov na Ústavný súd

Kto chce byť ústavným sudcom: Radoslav Procházka, predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, poslanec Peter Kresák, predseda Špecializovaného súdu Michal Truban, bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva Ján Šikuta aj advokát Ján Drgonec. Foto – N a TASR
Kto chce byť ústavným sudcom: Radoslav Procházka, predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, poslanec Peter Kresák, predseda Špecializovaného súdu Michal Truban, bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva Ján Šikuta aj advokát Ján Drgonec. Foto – N a TASR

Zoznam súčasných kandidátov na ústavných sudcov naznačuje, že po odbornej stránke nejde o katastrofu. Marek Maďarič vysvetľuje, prečo navrhol Radoslava Procházku.

Sudcovia okresných, krajských súdov, ale aj toho Najvyššieho. K tomu ešte advokáti, ale aj akademici z vysokých škôl. Zmes kandidátov na ústavných sudcov je pestrá, no zatiaľ sa o nich veľa nevie. Na preskúmanie ich životopisov budú zhruba dva týždne.

Už o dva týždne by sa totiž malo začať rozhodovať, kto napokon do Košíc na Ústavný súd pôjde a vymení deväť z trinástich sudcov pléna. V polovici februára sa veľkej väčšine sudcov končí dvanásťročné funkčné obdobie.

Z politikov sa chcú ústavnými sudcami stať poslanec Mosta-Híd Peter Kresák, čo je známe už dlhšie, a bývalý predseda Siete Radoslav Procházka.

Potvrdila sa aj kandidatúra predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej, aj bývalého sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva Jána Šikutu. O zvolenie sa uchádzajú aj bývalý ústavný sudca Ján Drgonec, predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban či predseda súdu v Prievidzi Robert Šorl.

Parlament by mal vybrať na deväť voľných miest dvojnásobok, teda 18 kandidátov, a z tých by mal deviatich vybrať prezident. Nateraz nie je jasné, či poslanci zvolia všetkých – najmä pre špekulácie, že ústavným sudcom by chcel byť aj Robert Fico, ktorý však nemá šancu prejsť cez Andreja Kisku. V koalícii by preto mohli počkať na nasledujúceho prezidenta a niekoľkých kandidátov zvoliť až po polovici júna, keď Kiska skončí vo funkcii.

Zatiaľ je známych dvadsaťštyri mien. V oficiálnom zozname kandidátov sú zatiaľ podklady len k trinástim.

V pondelok ešte určite pribudnú ďalší kandidáti. Čaká sa predovšetkým na nomináciu od advokátskej komory.

Morálny profil Radoslava Procházku

Od advokátov sa očakávala najmä nominácia ich kolegu a bývalého politika Procházku. Predbehol ich však exminister kultúry za Smer, v súčasnosti už nezaradený poslanec Marek Maďarič. O navrhnutie ho vraj požiadal samotný Procházka, a keďže sa osobne poznajú, tak nezapochyboval.

„Som presvedčený, že tak, ako mu nesvedčala pozícia politického lídra,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Voľba ústavných sudcov

Teraz najčítanejšie