Denník N

Košice zrušili divadlo, je za tým politika alebo financie?

Z inscenácie Informátori pražského súboru Farma v jeskyni, ktorý mal vystúpiť v Košiciach. Foto - Viktor Kronbauer.
Z inscenácie Informátori pražského súboru Farma v jeskyni, ktorý mal vystúpiť v Košiciach. Foto – Viktor Kronbauer.

V košických Kasárňach Kulturparku mal vystúpiť prestížny český súbor. Jeho predstavenie náhle zrušili „z dôvodov politickej povahy“. Teraz hovoria, že je za tým skrátenie rozpočtu.

Mali byť ťahákom programu, ale ich meno sa dva týždne pred akciou z propagačných materiálov vytratilo. Medzinárodne uznávaný pražský divadelný súbor Farma v jeskyni dostal pozvánku na košický festival Use the City – Naše sídliská ešte v decembri minulého roka, 30. mája ho však Košičania v Kasárňach Kulturparku neuvidia.

Pražský súbor dostal ako vysvetlenie zrušenia ich predstavenia Informátori „politické dôvody“.

Ján Kováč, riaditeľ organizácie K13, ktorá spravuje aj košické Kasárne, to odmieta. „Podujatie Informátori bolo zrušené z dôvodu skrátenia dotácie ministerstvom kultúry o 33%. Politické dôvody zrušenia zásadne odmietame,“ napísal denníku N.

Koncom apríla bol názov predstavenia Informátori ešte na plagátoch, potom ho vymazali.
Koncom apríla bol názov predstavenia Informátori ešte na plagátoch festivalu, potom ho vymazali.

Nebezpečné rozhodnutie

Pozvánku na festival dostal pražský súbor ešte v decembri minulého roka od projektovej manažérky festivalu Blanky Berkyovej. Zmluvné podmienky vystúpenia boli dohodnuté, keď im v apríli zavolala, že predstavenie sa musí podľa Kováča zrušiť, lebo „je politicky príliš kontroverzné“. Neskôr to bolo označené za nedorozumenie a s Farmou v jeskyni sa naďalej počítalo, ich inscenácia sa ocitla aj na festivalových plagátoch a v propagačných materiáloch.

Dva týždne pred festivalom však divadlu prišlo písomné oznámenie, v ktorom stojí, že na základe rozhodnutia Jána Kováča nie je možné uviesť predstavenie Informátori „z dôvodu politickej povahy“. Tú dnes Kováč vysvetľuje ako skrátenie dotácie pre festival z ministerstva kultúry.

„Riaditeľ K13 Ján Kováč nepoškodil týmto neúctivým a neprofesionálnym konaním len náš súbor a hosťujúcich umelcov, ktorým takto vznikla finančná a časová strata. Predovšetkým spochybnil fungovanie kultúrnej inštitúcie financovanej z verejných zdrojov, ktorá má byť riadená na základe umeleckých a nie politických preferencií. Takéto konanie považujeme za škandálne a nebezpečné,“ hovorí Viliam Dočolomanský, režisér Farmy v jeskyni.

Predstavenie o skutočnej kauze

Inscenácia Informátori, ktorú mali predstaviť košickému publiku, vznikla na podklade skutočnej kauzy, ktorá mala v roku 2013 vo Švajčiarsku súdnu dohru. Účinkujú v nej performeri z Kórey, Vietnamu, Česka aj Slovenska i džezový hudobník Marcel Bárta.

Predstavenie malo u nás premiéru vlani. V rámci Divadelnej Nitry ho uviedli na žilinskej Stanici, ktorá je koproducentom projektu.

„Neviem, akú malo vedenie K13 skutočnú motiváciu pri rozhodnutí zrušiť predstavenie renomovaného divadla na poslednú chvíľu. Je hrozivé, ak ide naozaj o cenzúru z politických dôvodov. Neposúva nás to len späť do minulosti, ale aj ďalej na východ smerom k nedemokratickým režimom,“ reaguje Marek Adamov, šéf žilinskej Stanice. „Ale rovnako môže ísť o amaterizmus a nekompetentnosť, ktorá sprevádza vedenie projektu EHMK Košice 2013. Každopádne to len potvrdzuje, že európske aj ministerské peniaze investované do, na slovenské pomery, výnimočnej kultúrnej infraštruktúry v Košiciach, boli premrhané a roztopia sa v diletantizme a provinčnosti úradníckeho riadenia kultúry.“

Kultúra

Teraz najčítanejšie