Denník N

Prieskum o Váhostave: Dlhy by mal zaplatiť Široký, vláda kauzu riešila zle

Juraj Široký. Foto N – Vladimír Šimíček
Juraj Široký. Foto N – Vladimír Šimíček

Podľa agentúry Polis sa väčšine ľudí nepáčilo, že vládny Smer chcel situáciu okolo Váhostavu hodiť na predsedu KDH Figeľa.

Viac ako polovica ľudí nesúhlasí s tým, ako vláda vyriešila kauzu Váhostav. Naopak, rozhodnutie ponúknuť drobným veriteľom možnosť, aby polovicu z ich pohľadávky odkúpil štát, sa páči osemnástim percentám respondentov.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis, ktorá sa na Váhostav telefonicky pýtala 1402 ľudí v období od 4. do 11. mája 2015.

 

Až 45 percent z opýtaných si myslí, že za celú kauzu je v prvom rade zodpovedný Juraj Široký. Ďalší menovali súčasné či bývalé vedenie stavebnej firmy, desať percent ľudí viní premiéra Fica a rovnaký počet schránkové firmy v zahraničí či ministra dopravy Jána Počiatka (Smer).

 

Taktika Smeru, ktorý sa pôvodne rozhodol pre kauzu odvolávať bývalého ministra dopravy a predsedu KDH Jána Figeľa, sa nepáčila 52 percentám ľudí. Rovnaký názor ako vládna strana, ktorá Figeľa obviňovala z príliš nízkej ceny diaľníc, malo asi 26 percent ľudí.

 

Polis sa ľudí, ktorí nesúhlasili s riešením vlády, v otvorenej otázke pýtal aj na to, prečo podľa nich vláda koná zle. Tri pätiny z nich odpovedalo, že je to preto, lebo by sa dlhy mali zaplatiť zo súkromného majetku tých, ktorí problémy zapríčnili. Polovica odmietla odmietla, aby sa problém vyriešil z peňazí daňových poplatníkov.

Kauza Váhostav

Slovensko

Teraz najčítanejšie