Denník N

Od Kočnera k Trnkovi, od Trnku k Ficovi

Slovenská ústava dobromyseľne predpokladá demokratických vykladačov svojich paragrafov, s Robertom Ficom na čele Ústavného súdu neráta.

Je to zhoda okolností, ale príznačná. V jeden deň vyšla najavo informácia, že Marian Kočner úkoloval bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, a tiež vyšlo najavo, že Robert Fico sa hlási na Ústavný súd a chce byť jeho predsedom.

Dozvedáme sa čoraz viac podrobností o skorumpovanom systéme, ktorému Fico vládol vyše desať rokov. V roku 2011 Ficov Smer hlasoval za to, aby Trnka pokračoval ako generálny prokurátor, a vtedajšia premiérka Iveta Radičová musela vlastným koaličným poslancom pohroziť demisiou, aby napokon Trnka prehral o jeden jediný hlas. Teraz sa dozvedáme, že už vtedy existoval triumvirát Fico – Trnka – Kočner, hoci podobných spojení s iným menami a Ficom na čele bolo, samozrejme, oveľa viac. Tvorili systém.

Lenže teraz sa tiež dozvedáme, že Fico má v úmysle tento systém brániť do posledného dychu. Z pozície predsedu Ústavného súdu môže mariť všetky pokusy o jeho zmenu efektívnejšie, ako keby zostal politikom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Robert Fico

Voľba ústavných sudcov

Teraz najčítanejšie