Denník N

Ak existuje jeden dokument o futbale, ktorý by ste si mali pozrieť, je to tento

Adam Johnson, najlepší nahrávač v Sunderlande. Foto - TASR/AP
Adam Johnson, najlepší nahrávač v Sunderlande. Foto – TASR/AP

Nikto nezažil takú minulú sezónu ako Manchester City: v lige hral tak, že ju mohli ukončiť už v decembri a jednoducho vyhlásiť víťaza. Získal 100 bodov, dal 106 gólov a pred druhým Manchestrom United mal náskok devätnásť bodov. Prehral len dva zápasy.

Logicky tak vznikol dokument Všetko alebo nič, ktorý cestu za titulom mapuje — a je hrozný. Je umelý, korporátny a nezaujímavý; hráčov v nich nahradili roboti, ktorí len kráčajú od víťazstva k víťazstvu. Nemajú žiadne emócie (okrem úspechu), neexistujú žiadne problémy, nič vám to nepovie. Futbalisti získali všetko, vy sa nedozviete nič. Ktosi namiesto dokumentu natočil reklamu a natiahol ju na takmer hodinu, lebo musel.

V rovnakom čase však vznikol dokumentárny seriál Sunderland ‚Til I Die, ktorý zaznamenáva tú istú sezónu v inom klube: vo veľkom, mocnom, ale omnoho menej úspešnom AFC Sunderland. Je pravým opakom — ukazuje totiž, aké to je, keď sa nevyhráva. Aké to je, keď ste poslední. Keď sa všetko rúca. A čo to znamená pre ľudí.

Ak existuje jeden dokument o futbale, ktorý by ste si mali pozrieť, je to tento. Obetujte jeden večer a zistíte, že nesledujete len futbalový klub, na ktorom vám v princípe až tak nezáleží, ale spoločenskú drámu.

Paradoxne, aj Sunderland ‚Til I Die pôvodne vznikol so zámerom, že zdokumentuje úspechy klubu. Ako väčšina vecí v jeho histórii, ani toto nevyšlo.

Trailer:

Sunderland a Newcastle: dve rovnaké mestá

Sunderland leží na severovýchode Anglicka, takmer pri škótskej hranici. Je to veľké mesto, má asi štvrť milióna obyvateľov. Zhruba pätnásť kilometrov od neho je Newcastle, ten je o niečo väčší: obyvateľov má tristotisíc. Medzi oboma mestami panuje intenzívna rivalita. Letisko je v Newcastli.

Spája ich však rovnaký neradostný osud: v Sunderlande sa kedysi nachádzali najväčšie doky na svete, celý región bol postavený na baníctve. Potom najprv zmizli doky, po nich bane a neostalo nič. Zavládla nezamestnanosť a beznádej, ktorá trvá viac alebo menej dodnes.

Newcastle so Sunderlandom spája ešte čosi: rovnaké futbalové kluby. V oboch veľkých mestách je len jeden, v Newcastli United a v Sunderlande miestny AFC. Oba majú obrovské štadióny: St James’s Park v Newcastli má kapacitu vyše 52 000 divákov, Stadium of Light v Sunderlande tesne pod päťdesiat.

Oba štadióny sú väčšinou plné, často vypredané. Na severe Anglicka sa na futbal chodí jednak preto, že veľmi nie je čo robiť, ale aj preto, že futbal tam ešte neprestal byť zábavou pre robotníkov. Bežných, tvrdo pracujúcich ľudí. V Newcastli aj Sunderlande sa proste fandí.

Problém je v tom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie